Перейти к основному содержанию
Home
Mail
Home
Mail

Kur virzās nekustamo īpašumu pārdošanas un īres cenas

Gan iepriekšējā krīzes laikā, gan pašlaik nekustamā īpašuma cenu samazinājums ir tieši saistīts ar ekonomiskajām tendencēm; sarūkot IKP un ekonomiskajai aktivitātei, samazinās arī nekustamo īpašumu cena, LANĪDA rīkotajā vebinārā akcentēja ekonomists Auseklis Sarkans, Starlex Investment partneris.

“Taču jāņem vērā inerces efekts, proti, ekonomiskie rādītāji mainās straujāk un ātrāk, nekā nekustamā īpašuma tirgus rādītāji. Vērojot šobrīd notiekošo ekonomikā, var izdarīt secinājumus par sagaidāmo nekustamā īpašuma tirgū pēc vairākiem mēnešiem,” viņš skaidroja.

Šobrīd darījumu skaits ir samazinājies, kas saistīts ar pircēju nogaidošo pozīciju, kā arī apgrūtinātām iespējām nokārtot formalitātes (piemēram, banku un notāru pieejamība ir ierobežota, Zemesgrāmatu nodaļas ir slēgtas). Visticamāk, turpmāko darījumu skaita saglabāšanos samazinātā līmenī arvien vairāk izskaidros ekonomiskā situācija un arvien mazāk ar Covid-19 saistītie ierobežojumi, pauda Auseklis Sarkans.

Starp citām tendencēm viņš izcēla to, ka būtiska nozīme ir īpašumu likviditātei. Proti, kvalitatīvi un pieprasīti objekti (remontēti objekti, kompakta plānojuma dzīvokļi, apbūves zemesgabali Pierīgā, sērijveida dzīvokļi u.c.) saglabās salīdzinoši augstu likviditāti. Tie arī turpmāk raisīs interesi un būs pieprasīti. Dārgākus, problemātiskus un nelikvīdākus īpašumus būs arvien grūtāk pārdot un to ātrai realizācijai var nākties piemērot arī ievērojamas cenu atlaides, pieļāva Auseklis Sarkans.

Pievēršoties tieši īres tirgum, kas šobrīd ir viens no aktīvākajiem, Valērijs Komisarovs, Starlex partneris juridiskajos jautājumos, LANĪDA sertificēts aģenta asistents norādīja, ka pašlaik ir novērojami jauni izaicinājumi īres tirgū. Ilgtermiņa īrei (vismaz 3-4 mēneši) tiek piedāvāti kvalitatīvi dzīvokļi, kas iepriekš tika izīrēti īstermiņā (Booking.com, AirBnB u.tml. platformās). Šādu dzīvokļu īres maksa ir 350-500 eiro mēnesī (plus komunālie pakalpojumi). Tas negatīvi ietekmē kopējo cenu līmeni Vecrīgas un Centra īres dzīvokļu segmentā, viņš pauda. Piedāvājumā ir arī “dienesta viesnīcu” numuriņi, kas konkurē ar ekonomiskā segmenta dzīvokļiem.

Tāpat tirgū ir raksturīgi, ka īrnieki pieprasa atlaides. Dažos gadījumos tas ir pamatoti (piemēram, īrnieks zaudēja darbu), bet dažreiz tā ir situācijas izmantošana sev par labu. “Manis pārvaldītajā dzīvokļu portfelī atlaides svārstās no 20 līdz 200 eiro mēnesī. Ja īrniekam tiek piemērota atlaide, to fiksējam “Vienošanās pie īres līguma”, kurā norādām periodu (konkrētie mēneši) un samazinātās īres maksas summu.  Vienošanos reģistrējam VID,” pieredzē dalījās Valērijs Komisarovs.

Viņš vēl uzsvēra, ka arī šobrīd, krīzes laikā, var atrast jaunus īrniekus. “Būs mazāk zvanu un skatījumu, taču īrnieki būs “kvalitatīvāki” - šie cilvēki būs apsvēruši savas finansiālās iespējas, un, noslēdzot īres līgumu, apzināsies savus plānus un finanses 6-12 mēnešus uz priekšu. Pašreiz ir labs laiks, lai izbeigtu attiecības ar problemātiskiem īrniekiem, un piemeklēt jaunus. Turklāt ir labs laiks, lai pārdomātu sava objekta izmantošanas stratēģiju, ja tas būs atbrīvojies. Varbūt ir vērts veikt remonta darbus, vai nomainīt mēbeles,” uzskata Valērijs Komisarovs.