Перейти к основному содержанию
Home
Mail
Home
Mail

Darījumi ar nekustamajiem īpašumiem pārceļas uz virtuālo vidi

Nekustamā īpašuma darījumos iesaistītās puses, aģenti un notāri šobrīd pielāgojas iepriekš nebijušiem apstākļiem un izmēģina jaunas sadarbības formas.Nozares kompānijas un aģenti veido objektu video prezentācijas, aktīvi izmanto savas mājaslapas un sociālos tīklus, lai iepazīstinātu ar īpašumu piedāvājumiem, nekustamā īpašuma pirkuma līgumi tiek parakstīti elektroniski un notāri nostiprinājuma lūgumus attālināti apliecina videokonferenču zvanu laikā.

LANĪDA sertificēta aģente Vineta Pčelina stāsta, ka jau no pagājušā gada pavasara notāri šādu pakalpojumu piedāvā, taču līdz šim reālas pieredzes veikt attālinātus darījumus nebija ne pircējiem, ne pārdevējiem. “Notāri bija gatavi digitālu pakalpojumu sniegšanai un attālinātai darbībai jau pirms gada ar drošu dokumentu parakstīšanu un apliecināšanu. Cilvēki gan vēl joprojām ir nedaudz piesardzīgi un ne visiem ir e-paraksts vai Smart-ID, taču arī tos šobrīd var noformēt attālināti. Šie rīki katram ir jāsagādā, lai varētu noslēgt darījumu neklātienē,” viņa skaidro.

Cilvēki šobrīd ir piesardzīgi, izolējušies, darījumu skaits ir samazinājies, taču nav arī tā, ka tie pavisam nenotiktu. Videokonferenču izmantošana ir ar strauju pieauguma tendenci. Martā, pēc ārkārtas situācijas pasludināšanas valstī, aptuveni 15-20% no visām notariālajām darbībām notikušas videokonferencēs. Lielākā daļa notāru turpināja pieņemt klientus arī klātienē, nenoliedzami, ievērojot visas drošības normas, stāsta Gatis Litvins, Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektors. Tiesa, konkrētu datu par darījumiem, kas notariāli apliecināti attālināti, pagaidām nav, tirgus dalībnieki dalās pieredzē un labās prakses piemēros.

Tagad, kad ir ieviesti vēl stingrāki noteikumi, notāri klātienē pieņem darījumā iesaistītās puses pa vienai.  Vēl ir vērojams uzrāviens attālinātos darījumos, kuros cilvēki izmanto Smart-ID, viņš informē, paskaidrojot, ka dokumentus var parakstīt ar elektronisko parakstu (kas ir ID kartēs), ar mobilo elektronisko parakstu un t.s. kvalificēto Smart-ID. Vēl ir citi kvalificēti elektroniskie paraksti.

Ņemot vērā pašreizējo situāciju, gan Zemesgrāmata, gan notāri nāk pretī, un Zemesgrāmatā dokumentus var iesniegt  elektroniski vai piegādāt daļu dokumentu elektroniski, bet daļu iesniegt kopā ar pavadvēstuli, informē Vineta Pčelina.

Gatis Litvins nosauc piemēru: “Arī nostiprinājuma lūgumus var apliecināt elektroniski, ja ir elektroniskais paraksts. Ja pirkuma līgums ir papīra formā, nostiprinājuma lūgums elektroniski, visus papīra dokumentus vai nu nosūta pa pastu, vai arī cilvēks aiziet līdz Zemesgrāmatai, kur ir uztaisītas pastkastītes, kuros tos var atstāt. Šādu kārtību var piemērot, to esam saskaņojuši ar Zemesgrāmatām”.

Attālināti var veikt arī pilnvaru izrakstīšanu. Ja objekta īpašnieks atrodas citā pilsētā vai valstī un viņam nav iespēju to klātienē izīrēt vai pārdot, viņš attālināti var pilnvarot kādu savu uzticības personu, kura var veikt darījumu, stāsta Vineta Pčelina.

Viņa uzskata, ka nākotnē darījumu apstiprināšana šādā veidā būs arvien izplatītāka. “Iepriekš, runājot ar klientiem par šādu iespēju, cilvēki šaubījās – kā nu būs, kā sanāks, izvēlējās klātienes tikšanos. Tagad visiem būs jauna pieredze – gan notāriem, gan darījumos iesaistītajām personām. Šādi risinājumi turpinās attīstīsiet un šā brīža situācijā parādīs, ko vēl var uzlabot, kā padarīt šo procesu vēl produktīvāku.”

“Šobrīd Latvijas pilsoņi un valsts piederīgie vienīgie Eiropā var attālināti veikt darījumus, kuros nepieciešama zvērināta notāra iesaiste. Daudzi nekustamo īpašumu pircēji un pārdevēji ir ārvalstu pilsoņi, tāpēc, ja ar laiku tiktu piedāvāta iespēja, ka drošus darījumus ar notāru iesaisti attālināti varētu veikt arī ar citu valstu pilsoņiem, tas  veicinātu nekustamā īpašuma tirgus attīstību ” spriež nekustamo īpašumu darījumu vadītāja.

Vaicāta, ko vēl aģenti var darīt attālināti, Vineta Pčelina atbild, ka principā tādā veidā var nodrošināt gan kvalitatīvu komunikāciju, gan novadīt visu darījuma gaitu. Sagatavot informatīvus materiālus ar objektu tehniskajiem datiem un dokumentāciju, tāpat objektu var filmēt un tiešsaistē prezentēt klientam un pircējs arī lēmumu par īpašuma iegādi var pieņemt attālināti, to pat klātienē neapskatot.

Attālināti varētu notikt arī īres darījumi. Šobrīd tirgū ir ienākuši vairāki dzīvokļi, kas iepriekš piedāvāti īstermiņa īrei AirBnB un booking.com platformās. Daļai no tiem īrniekiem ir iespējams saņemt dzīvokļa atslēgas attālināti, ievadot kodu no atslēgu glabātuves. Cilvēki šādu risinājumu/pakalpojumu ir izmantojuši ceļojumos, līdz ar to tam ir zināma uzticība. Ja īrniekam tiek piedāvāta pilna informācija par īpašumu, tostarp izīrētājs spēj pierādīt savas tiesības izīrēt īpašumu, tiek nodrošinātas iespējas kvalitatīvi identificēt abas līguma slēdzēju puses un pieejami attiecīgi tehnoloģiskie risinājumi, tad attālināti elektroniski parakstot līgumu un internetbankā veicot maksājumu, dzīvokli var izīrēt. Šobrīd eksprestempā inovācijas ienāk mūsu dzīvē, un, ja sāksim tās lietot, tad daudzas no tām var būt uz palikšanu, rezumē aģente.

Kā notiek attālināta darījuma apstiprināšana pie notāra:

  • klients portālā latvijasnotars.lv izvēlas “digitālo  notāru”, kurš veic attālinātu dokumentu apliecinājumu;
  • klients piesaka vizīti un piezīmēs norāda vēlamo darbību un vizītes laiku;
  • notāra birojs sazinās ar klientu, lai precizētu vizītes laiku, iegūtu nepieciešamo datus dokumenta projekta sagatavošanai un citiem iesaistītajiem klientiem;
  • norunātajā laikā klienti, izmantojot e-pastā saņemto aicinājumu pievienoties sarunai, ar Latvija.lv reģistrējas portālā latvijasnotars.lv, pieslēdzas vizītei un savai e-lietai;
  • pusēm jābūt personu apliecinošiem dokumentiem – ID kartei, pasei vai uzturēšanās atļaujai. Pirms veikt jebkādas darbības, notārs pārbauda abu pušu identitāti;
  • PDF formātā tiek augšuplādēti dokumenti, piemēram, nostiprinājuma lūgums, notariālais akts, notāra sagatavots pirkuma līgums, kuru katra puse var lejuplādēt savā datorā, pārbaudīt. Ja dokumentos visa informācija ir korekta, tas no katras puses tiek apliecināts ar e-parakstu vai Smart-ID. Dokuments atkal tiek augšuplādēts portālā un notārs tālāk to apstrādā un autorizē;
  • tālāk notārs vai pircējs dokumentus nosūta Zemesgrāmatai;
  • izmaksas par notāra pakalpojumu ir tādas pašas kā pakalpojumiem klātienē, portālā latvijasnotārs.lv ir iespējams tās apmaksāt.

Jāņem vērā:

  • videokonferences laikā klientam jāatrodas klusā, gaišā telpā;
  • katram klientam jāizmanto savs dators;
  • klientiem jābūt derīgam elektroniskajam parakstam vai kvalificētam Smart-ID;
  • datoram nepieciešama kamera un mikrofons. Iepriekš iestatījumos ieteicams pārbaudīt, vai datoram videokonferencēm tiek atļauta mikrofona un kameras lietošana;
  • interneta pieslēgumam jābūt satbilam un gana jaudīgam, lai nodrošinātu sekmīgu videokonferences darbību.

Avots: latvijasnotars.lv; Vineta Pčelina

Noderīgas saites

Notāru saraksts, kuri darbojas attālināti. Informācija, kā var attālināti veikt darījumus, kuros nepieciešama zvērināta notāra iesaiste:

https://www.latvijasnotars.lv/articles/latvijas-notaru-pakalpojumi-pieejami-attalinati

Par e-parakstīšanas iespējām:

https://www.latvijasnotars.lv/articles/dokumentu-elektroniska-parakstisana-sanemot-notaru-pakalpojumus-tiessaiste

Avots: latvijasnotars.lv