Proptech Riga 2019: mūsdienu vērtīgākais resurss vairs nav nafta, bet gan dati. Dati ir mūsdienu nafta.

Dalīties:


Proptech Riga 2019: mūsdienu vērtīgākais resurss vairs nav nafta, bet gan dati. Dati ir mūsdienu nafta.

27.septembrī, Rīgā notikušajā nekustamo īpašumu un inovāciju forumā „Proptech Riga 2019” teju katrs lektors, vai tas stāstītu par globālajām tendencēm, vai demonstrētu jaunāko tehnoloģiju pielietojumu vai arī daloties ar sava uzņēmumu pieredzi, uzsvēra datu nozīmi. Var teikt, ka šis starptautiskais forums bija par datiem: kā tos vākt, strukturēt, analizēt un izmantot gan nozares un pilsētvides, gan katra uzņēmuma kontekstā un pielietot turpmākai attīstībai un prasmīgai klientu vadībai: „Mūsdienu vērtīgākais resurss vairs nav nafta, bet gan dati. Dati ir mūsdienu nafta.”

27. septembrī Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA jau otro reizi Rīgā organizēja starptautisku forumu „PropTech Riga 2019”, un tas izraisīja ļoti lielu interesi. Forums pulcēja vairāk nekā 200 dalībnieku: nekustamo īpašumu attīstītājus, pārdevējus un šīs jomas uzņēmumus, juristus, finanšu jomas profesionāļus, jaunuzņēmumus, tehnoloģiju ekspertus – visi, kuriem ir interese par karstākajām tehnoloģiju tendencēm nekustamo īpašumu jomā.

Šogad uzstājās eksperti no 14 valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Itālijas, Lielbritānijas, Vācijas, Polijas, Šveices, Beļģijas, Nīderlandes, Krievijas, Spānijas, Somijas un Īrijas.

Globāla sensācija

PropTech ir jauns, „karsts” virziens nekustamo īpašumu (NĪ) jomā, kura būtība ir NĪ  nozares un tehnoloģiju sasaiste un mijiedarbība nozaru attīstības veicināšanai  (no angļu val.: Prop -property: īpašums un Tech – technologies: tehnoloģijas). Šī tendence pasaulē ir pavisam jauna, un tā sniedz NĪ nozarei sen gaidītus un nepieciešamus tehnoloģiskus risinājumus efektīvākai biznesa organizēšanai.

To, ka PropTech ir globāli aktuāla tēma, apliecināja lektors,  komersants – regulārais jaunuzsācējs (serial entrepreneur) un PropTech veicinātājs no Šveices Jonass Kantons (Jonas Canton), sakot, ka Google meklētājā kopš 2016. gada ir novērots ievērojams intereses pieaugums, un „to mēs varam saukt pat par globālu sensāciju”. Viņš piebilda, ka pētījumi liecina, ka 73% lēmumu pieņēmēju uzskata, ka PropTech ir iespēja, bet tai pašā laikā tā ir diezgan jauna un nezināma joma, jo 60% uzņēmēju nav vīzijas, kā iesaistīties šajā nozarē.

„Viss NĪ jomā mainīsies, un viss notiks ar mākslīgā intelekta palīdzību. Pārmaiņas notiek ļoti ātri. Kad sākas tehnoloģiju vilnis, cilvēki vienmēr izturas ar skepsi. Grūti redzēt revolūciju, ja esat tajā iekšā. Ir jāsadarbojas ar šo – PropTech- industriju, citādi jūs nokavēsiet,” Forumā teica Vauters Trufino (Wouter Truffino, Nīderlande), Holland ConTech & PropTech, Global PropTech dibinātājs, iepazīstinot ar jaunākajām tendencēm.

Tehnoloģijas ir atbilde

Ivans Nohrins (Ivan Nokhrin), Wiredhut dibinātājs, PropTech Russia līdzdibinātājs, citēja leģendāro arhitektu Cedriku Praisu (Cedric Price), kurš atzinis, ka „tehnoloģijas ir atbilde”. Tāpēc I. Nohrins lika aizdomāties, kādi ir nozares galvenie jautājumi, uz kuriem tehnoloģijām būtu jāatbild, t.i., ko vēlamies ar tām panākt. „Pirmais galvenais jautājums būtu, kā cilvēkiem sniegt labākas sajūtas ēkās, un tāpēc tiek attīstītas dažādas tehnoloģijas, risinājumi (piem., zaļās, gudrās mājās, BREEM u.c.),” teica viņš.
„PropTech radies pirms apmēram sešiem gadiem, un tagad šī nozare piedzīvo savu uzplaukumu. PropTech – tās ir visas inovācijas visās NĪ aktīvu klasēs, arī būvniecības procesā. Jāatceras, ka 2050.gadā pasaulē dzīvos vēl papildus 2 miljardi jaunu cilvēku, un mums būs jābūvē jaunas ēkas. Tomēr pašlaik būvniecība ir 2. sliktāk digitalizētā nozare (aiz lauksaimniecības). Kā atbilde uz to ir aktīvā PropTech kustība Eiropā: te darbojas vairāk nekā 2900 Proptechstartup uzņēmumu, ir 23 nacionālie PropTech HUB jeb centri. Aktīvākie pārstāvji ir Ziemeļos, bet Londona, Madride, Parīze ir galvenie šīs jomas centri. PropTech attīstība nebūs kā cunami, kas visu „noslaucīs no zemes”, bet gan tā drīzāk līdzināsies globālai sasilšanai: pārmaiņas notiks soli pa solim, līdz bilde mainīsies,” forumā pauda Idriss Gosens (Idriss Goossens), Beļģija, PropTech Lab dibinātājs, PropTech House līdzdibinātājs.

Digitālās ēras dati – personalizētai komunikācijai

Labu piemēru, kā tiek uzkrāti, analizēti un izmantoti dati, sniedza Kerola Telona (Carol Tallon, Īrija), Property District izpilddirektore un PropTech Ireland dibinātāja, iepazīstinot ar vietni, kurā Īrijas iedzīvotāji var ne tikai redzēt, kas pilsētā tiek būvēts un kas tiek plānots, bet kuru var izmantot gan sabiedriskās apspriešanas laikā, gan arī vēl pirms projektu attīstīšanas, noskaidrojot sabiedrības nostāju un uzklausot ierosinājumus. „Šajā platformā mēs izmantojam mākslīgo intelektu: vācam viedokļus, kritērijus, ko iedzīvotāji domā par vidi, transportu, zaļo zonu utt., – tā varam apstrādāt datus un viedokļus, un tad šos viedokļus virzām tālāk. Nebūs tā, ka attīstīstītāji nezina, vajag vai nē  šādu vai citu projektu,” stāstīja viņa.

To, ka datus jāizmanto, veidojot personalizētu pieeju klientiem, apliecināja Aleksandrs Ragozins (Krievija), KONNEKTU ģenerāldirektors, sakot: „Mūsu un patērētāja savstarpējā komunikācija mainās, jo tagad esam digitālā ērā. Tie, kuri veidos personalizētu pieeju, būs vinnētāji, t.i., ir nepieciešamas vietnes, kur jūs redzat savu, personalizētu, informāciju. Dati, kurus prasmīgi apstrādāsiet, var mainīt biznesa rezultātus.” Kā piemēru viņš minēja kādu tirdzniecības uzņēmumu, kuram tika veidots risinājums klientu datu apstrādei, analīzei un motivācijas produktu izveidei. Rezultātā varējis redzēt, ka katrs cilvēks, kurš bija datu bāzē un ar kuru tika komunicēts, sūtot personalizētus vēstījumus, informāciju, iztērēja par 30% vairāk.

Savukārt Stefans Millers-Šleipens (Stefan Müller-Schleipen, Vācija), Immovativ GmbH izpilddirektors, iepazīstināja ar UrbanTech – jaunu, aktuālu digitālu datu bāzi pilsētām, kur var redzēt gan brīvās teritorijas, kur attīstīt projektus, gan arī brīvās mājokļu, komercīpašumu platības. „Ar uzņēmuma izstrādātā rīka palīdzību šī  informācija nonāk bezmaksas interneta vietnē (tas ir NĪ portāls, kas līdzinās Google), un tas palīdz cilvēkiem ziņot pašiem un arī uzzināt par brīvajām platībām. Plānojam šādu sistēmu izveidot arī Latvijā, un nākamgad Šveicē,” teica viņš.

Mūsu tuvo kaimiņu – Lietuvas un Igaunijas – uzņēmēji stāstīja par savu pieredzi, izmantojot inovatīvus risinājumus biznesā: leišu uzņēmums EIKA iepzīstināja ar izmantoto virtuālās realitātes rīku un klientu attiecību vadības platformu, bet igauņu viesnīcu uzņēmējdarbības attīstītājs ÖÖD – par piedāvājumu viesmīlības biznesam – interesantām mini moduļu mājām.

Sergejs Volvenkins, Latvijas kompānijas iMarketings digitālās nodaļas vadītājs, iepazīstināja ar jaunāko pētījumu, kas tika veikts sadarbībā ar Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Nekustamo īpašumu asociācijām. Konferences dalībniekiem bija iespēja salīdzināt atšķirīgās pieejas un pieredzi digitālajā mārketingā starp trijām Baltijas valstīm, kā arī saprast iemeslus, kāpēc daži mārketinga pasākumi nav tik efektīvi, kā nekustamo īpašumu uzņēmumi to vēlētos.

Foruma noslēgumā norisinājās Oksfordas tipa debates, kurās par to, vai NĪ nozarei nepieciešama turpmāka digitalizācija, diskutēja nekustamo īpašumu jomas eksperti Ardi Rosimā (Ardi Roosimaa, Igaunija) un Aigars Šmits (Latvija). Igaunijas kolēģis atzina, ka „digitalizācija mums palīdz: gan nozarei, gan klientiem”, bet Šmits piebilda: „Latvijas NĪ dinamika pēdējā desmitgadē – kā lēzena strīpa – apliecina, ka mēs neko nevaram nokavēt. Es neesmu pret attīstību un jaunām tehnoloģijām, bet kurš maksās par šiem IT rīkiem, kas ir ļoti dārgi? To ieviešana ir rūpīgi jāizvērtē.” Debatēs ar foruma dalībnieku  nelielu balsu pārsvaru uzvarēja turpmākās digitalizācijas piekritēji.

Līdztekus forumam notika arī Inovāciju atvērtā skatuve, kas tika organizēta ar gudrās mājas risinājumu kompānijas Istabai atbalstu. Visi, kam bija kādas idejas PropTech jomā, varēja ar tām iepazīstināt interesentus, kā arī norisinājās PropTech jaunuzņēmumu konkurss, kura gaitā tika prezentēti 17 startup uzņēmumu  no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, Čehijas, Vācijas un Lielbritānijas risinājumi nekustamo īpašumu nozarei. Konkursā vinnēja Latvijas jaunuzņēmums – OROCON, kas stāstīja par programnodrošinājumu, kas paredzēts būvniecības vadīšanai un reālajā laikā nodrošina darbu uzraudzību.

Foruma prezentācijas šeit: https://www.lanida.lv/index.php/lv/proptech-riga-2019-prezentacijas
Jaunuzņēmumu konkursa prezentācijas šeit: https://www.lanida.lv/index.php/lv/proptech-riga-2019-startup-prezentacijas
Fotogrāfijas: https://www.facebook.com/proptechriga2019/photos/?tab=album&album_id=459305191327158

Papildu informācija:
Anita Ozoliņa, projektu vadītāja
E-pasts: lanida@lanida.lv
Tālr.: 29742721, 67332034

Atgriezties