Pārlekt uz galveno saturu

elanida

Home
Mail
Home
Mail

elanida

TUA programmu jārestartē un jāizmanto budžeta papildināšanai

Termiņuzturēšanās atļauju (TUA) programma, kas ļauj ārvalstniekiem iegūt uzturēšanās atļauju Latvijā par ieguldījumiem nekustamajos īpašumos, nebūtu pavisam likvidējama, bet gan uzlabojama un pilnveidojama, jo tā ir iespēja valsts budžetam piesaistīt papildus līdzekļus.

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA) piekrīt premjera Krišjāņa Kariņa viedoklim, ka pašreizējā veidolā šī programma sevi ir izdzīvojusi, tomēr piedāvā nevis atteikties no tās pavisam, bet gan to restartēt, konsultējoties ar nozares ekspertiem.

Pēdējos desmit gados – no 2010. gada 1. jūlija līdz 2020.gada 31. decembrim – nerezidentu investīcijas apmaiņā pret uzturēšanās atļaujām Latvijā sasniegušas 1,55 miljardus eiro, un 83% jeb 1,29 miljardi eiro ieplūda nekustamajos īpašumos. Šādus datus Iekšlietu ministrija ir apkopojusi ziņojumā Ministru kabinetam.

Ņemot vērā lielo valsts parādu, tautsaimniecības apjomu krišanos, jādomā par dažādām iespējām, kā atdzīvināt un iekustināt ekonomiku gan ārkārtējās situācijas laikā, gan pēc pandēmijas beigām, uzsver LANĪDA. Eksportējošo uzņēmumu piesaiste, ražotāju atbalsts neapšaubāmi ir apveicami, taču tas neizslēdz papildu atbalstu un jaunu investīciju piesaisti arī nekustamā īpašuma jomai. Šobrīd aizvien pieaug brīvo biroju, tirdzniecības platību īpatsvars, samazinās darījumu skaits, bet pretī ir tikai arvien lielāks nekustamā īpašuma nodokļa maksājums. Tāpēc ir jāizmanto visas iespējas, tostarp investīciju piesaiste nekustamajam īpašumam.

Ārvalstu investorus izpēta bankas, notāri, arī nekustamā īpašuma aģenti veic visas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma finansēšanas novēršanas pārbaudes, līdz ar to tie investori, kas ir gatavi ieguldīt jaunos nekustamā īpašuma projektos, ir ar legāliem un pārbaudītiem finanšu līdzekļiem, kuri var dot pievienoto vērtību Latvijas ekonomikai kopumā. Pārbaužu “siets”, kam iziet cauri gan šie investori, gan viņu finanšu līdzekļi ir ārkārtīgi smalks, pārbaužu rīku klāsts ir patiesām plašs, tāpēc aizdomīgi darījumi tiek atsijāti jau sākotnēji.

Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa apgalvojums, ka šī programma ir jāslēdz kā neproduktīva, ir nepārdomāts un raida negatīvu signālu ārvalstu investoriem, kas pašlaik, iespējams, apsver iespēju ieguldīt Latvijā, tādējādi sniedzot savu artavu gan daudzu grausta statusā esošo Rīgas centra ēku sakārtošanā, gan dodot darbu tūkstošiem Latvijas ģimeņu.

LANĪDA aicina uzklausīt nozares ekspertus, izskatīt dažādus iespējamos risinājumus.