Pārlekt uz galveno saturu

elanida

Home
Mail
Home
Mail

elanida

PropTech ir pārmaiņu simbols nekustamā īpašuma nozarē

PropTech - tā ir visaptveroša digitālā transformācija un pārmaiņu simbols, nevis vienas problēmas risinājums. Šīs jaunās tehnoloģijas atsaucas uz to, ko tirgus sagaida, ko domā nekustamā īpašuma nozare, ko vajag pilsētām. Tehnoloģijas maina mentalitāti. Tajā pašā laikā neviens īsti nezina, kurp tieši mēs ejam un ko sasniegsim. Šādi viedokļi dominēja aizvadītajā nedēļā Rīgā notikušajā pirmajā vērienīgajā starptautiskajā nekustamā īpašuma inovāciju un tehnoloģiju forumā ‘’PropTech Riga 2018’’, ko organizēja Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA sadarbība ar Bill.me.

27. un 28.septembrī forumā piedalījās eksperti no desmit valstīm - Latvijas, Igaunijas, Šveices, Krievijas, Vācijas, Somijas, Lielbritānijas, Slovēnijas, Čehijas un ASV, kā arī norisinājās starptautisks izaicinājuma konkurss PropTech nozarē strādājošajiem jaunuzņēmumiem, kurā piedalījās kompānijas no četrām valstīm.

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA vadītājs Edgars Šīns, atklājot forumu, sacīja, ka šī ir unikāla iespēja divās dienās mācīties no pasaules labāko ekspertu pieredzes, lai sekotu biznesa vides pārmaiņām un tām pielāgotos.

Pieredzes apmaiņas un diskusiju fokuss bija uz inovatīviem nekustamā īpašuma nozares risinājumiem, kuri iekaro un maina nozari – blokķēdēm (blockchain): izkliedētu, decentralizētu datu bāzi, kriptovalūtu iespējamajam pielietojumam un citiem novatoriskiem finansējuma piesaistes veidiem, mākslīgā intelekta izmantošana, klientu apkalpošanas uzlabošanai, jo soctīklu straujā attīstība spiež uzņēmumus piedāvāt labāku servisu un attīstīties, tāpat – uz servisu, kas paaugstina nekustamā īpašuma ēkas vērtību u.c.

Viens no PropTech Riga spīkeriem Džeimsam Derslijam (James Dearsley), Unissu līdzdibinātājs, Digitālā mārketinga biroja dibinātājs un PropTech Consult partneris no Lielbritānijas, vislabāk ir izskaidrojis Proptech jēdziena būtību: „Proptech ir viena neliela daļa no īpašuma nozarē noritošas plašākas digitālas pārveides, kas aptver gan nekustamā īpašuma nozares tehnoloģiju un domāšanas veida maiņu, gan pārmaiņas tās klientos, līdz pat pārmaiņām mūsu attieksmēs, darbībās un darījumos ar ēkām, un līdz pat pilsētām.” Derslijs norādīja, ka pasaulē patlaban ir vairāk nekā 6000 PropTech uzņēmumu, kas aptver vismaz 100 valstis: tā ir ļoti strauji augoša biznesa niša pēdējo 3-4 gadu laikā. Nekustamo īpašumu tirgus pasaulē ir otrs lielākais pēc aktīvu klases. Namam Honkongā ir tās pašas vajadzības, kas namam Sidnejā, bet šīs problēmas risinājums nāks no Meksikas vai Londonas.

Baltijas reģionā ir 30-50 uzņēmumu, kas ir ievērojams skaits, ja salīdzina ar iedzīvotāju skaitu, tad, iespējams, Baltijas valstis ir viens no inovatīvākajām reģioniem pat globālā mērogā.

Accenture Latvija IKT projektu izstrādes vadītājs Staņislavs Hiļčuks pieļāva, ka 2020.gadā attiecības starp uzņēmumiem, patērētājiem un tehnoloģijām var sasniegt punktu, kad tās notiks digitālā veidā ar mākslīgā intelekta starpniecību.

Savukārt Velux Baltics vadītājs Dmitrijs Astašonoks vērsa uzmanību uz tirgus pārmaiņām, ko ietekmē patērētāju paradumi – 90% laika cilvēks šobrīd pavada iekštelpās, kas savukārt ļauj attīstīties biznesiem, kas kompensē dienas gaismas, svaiga gaisa utt. trūkumu. Tas uzņēmējus mudina attīstīt arī t.s. viedo māju tehnoloģiju izstrādē.

Foruma laikā tika apspriesti arī tādi jautājumi, kā pielāgot jaunās tendences/jauninājumus korporatīvajai videi, kāpēc uzņēmumi lēni pielāgojas pārmaiņām. Kā norādīja Latvijas IT klastera izpilddirektore Aiga Irmeja, “visi saka, ka grib (pārmaiņas), bet reti kurš to dara. Par to atbildība jāuzņemas gan IT pusei, kura bieži vien ‘’runā savā valodā’’, bet no otras puses, arī pašiem uzņēmumiem, kuri digitalizāciju nav ierindojuši savu prioritāšu sarakstā.’’ Pārmaiņu īstenošanai vispateicīgākais instruments ir industrijas “Hakaton’’ koncepti, kuros iesaistās dažādi uzņēmumi ar iespēju pieredzi pārņemt no citiem. (Hakaton, no angļu val. hack – hakers un marathon – maratons – tas ir izstrādātāju forums, kura laikā dažādu nozaru pārstāvji un programmētāji kopīgi strādā pie kādas problēmas risinājuma).

PropTech foruma laikā norisinājās izaicinājuma konkurss startup jeb jaunuzņēmumiem, kas specializējas PropTech jomā. Izaicinājuma konkursā piedalījās pavisam 13 šai  nozarē strādājoši jaunuzņēmumi: pieci uzņēmumi no Latvijas – Orocon, Vartus, ORpulse, EstateGuru, Segrow un Giraffe360, četri no Igaunijas – Hausing, EstateGuru, Indoor.Ninja un ModeranSolutions, divi no Lietuvas – Serfy un Rotgen, kā arī viens uzņēmums – Realton - no Baltkrievijas.

Laurus plūca un nekustamā īpašuma uzņēmuma ‘’Latio’’ dāvanu - iespēju piedalīties pasaulē lielākajā PropTech pasākumā – “MIPIM PropTech New York’’, saņēma virtuālo tūru tehnoloģiju ražotājs no Latvijas ‘’Giraffe360’’.

Pirmo forumu PropTech Riga organizēja Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA ar lieldrauga Bill.me atbalstu. Forums bija sadalīts piecos lielos tēmu blokos, un katrā no tiem nozīmīga loma atvēlēta tehnoloģijām, tostarp virtuālajai realitātei un digitālajam saturam mārketingā, mākslīgajam intelektam, datu apstrādei, blokķēdes tehnoloģijai, lietu internētam, viedajām ēkām un citiem risinājumiem.

Vairāk informācijas par  PropTech Riga – proptechriga.lv.
Foto no foruma https://ej.uz/proptech_photo
Prezentācijas: https://ej.uz/proptech_presentations1 vai https://ej.uz/proptech_presentations2

Papildu informācija:
Anita Ozoliņa, projektu vadītāja
E-pasts: lanida@lanida.lv,
Tālr.: 29742721, 67332034