Pārlekt uz galveno saturu
Home
Mail
Home
Mail

Pārrunā ēnu ekonomikas mazināšanu nekustamo īpašumu darījumos

Otrdien, 18. jūlijā, Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) valde tikās ar Finanšu ministrijas (FM) pārstāvjiem, lai pārrunātu ēnu ekonomikas ierobežošanu nekustamo īpašumu darījumos.


Pēc LANĪDA aplēsēm tikai aptuveni 20% no darījumiem nekustamo īpašumu nozarē notiek, izmantojot nekustamo īpašumu aģentūras vai izmantojot Ekonomikas ministrijas reģistrā esošos nekustamo īpašumu starpnieku pakalpojumus. Pārējie darījumu notiek pašu spēkiem vai ar juristu-konsultantu palīdzību, vai, visticamāk, nelegālo mākleru atbalstu, kā rezultātā nav jāveic ne klientu izpētes, ne sankciju pārbaudes atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) likuma prasībām. LANĪDA provizoriskie aprēķini liecina, ka 80% nekustamo īpašumu nozares nav pakļauta NILLTPFN likumdošanai. Tomēr, ņemot vērā gan ģeopolitisko, gan ekonomisko situāciju, gan vienlīdzības un tiesiskuma principus, konsekvence attiecībā uz NILLTPFN būtu jāpiemēro un jāievēro visā nozarē.


NILLTPFN likumam jādarbojas visos nekustamo īpašumu darījumos. Visos darījumos jāveic gan klienta anketēšana, gan sankciju pārbaude u.c. nepieciešamās darbības. Savukārt attiecībā nekustamo īpašumu darījumiem, izmantojot notārus vai starpniekus, uzskatām, ka visos gadījumos šai personai jābūt sertificētai un reģistrētai Ekonomikas ministrijas starpnieku reģistrā, kas arī nodrošinās NILLTPFN likuma izpildi.
Tāpat LANĪDA ierosināja, ka starpnieku (EM reģistrēti) starpniecības pakalpojuma komisija ir iekļaujama attaisnojamos izdevumos. Bet, samazinot kapitāla pieauguma likmi no 20 uz 10%, varētu veicināt nodokļu ieņēmumus un samazinātu gadījumus, kad starpība notiek skaidrā naudā.


Pēc LANĪDA ierosinājuma šī bija pirmā saruna ar FM, taču noslēgumā dalībnieki vienojās tikties regulāri, lai izstrādātu konkrētas aktivitātes, kas nepieciešamas, lai mazinātu nelegālo darījumu apjomu, tādējādi veicinot Latvijas tautsaimniecības attīstību un nozares sakārtošanu. 


Finanšu ministriju sanāksmē  pārstāvēja: Kaspars Čerņeckis, Finanšu ministra padomnieks nodokļu, muitas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos, Olga Bogdanova, Valsts sekretāra vietnieces nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos p.i., Nodokļu administrēšanas un sabiedrības interešu politiku departamenta direktore; Daiga Gulbe, Ēnu ekonomikas ierobežošanas koordinācijas departamenta direktora vietniece un Iveta Beļakova, Ēnu ekonomikas ierobežošanas koordinācijas departamenta vecākā eksperte.


LANĪDA pārstāvēja: valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits, valdes locekļi: Līga Plaude, Edgars Šīns, Vestards Rozenbergs un izpilddirektore Sandra Rasnača.


Lai panāktu nekustamo īpašumu darījumu nozares sakārtošanu un attīstību, LANĪDA regulāri tiekas ar Ekonomikas, Tieslietu ministriju atbildīgajām amatpersonām, kā arī piedalās Saeimas komisiju sēdēs, kur tiek apspriesti nozarei svarīgi jautājumi.