Pārlekt uz galveno saturu

elanida

Home
Mail
Home
Mail

elanida

Ober Haus Real Estate: Komercplatību būvniecība uzņem apgriezienus

Šī gada II ceturksnis ir bijis nozīmīgs ar spāru svētkiem un svinīgām ceremonijām ar kapsulu iemūrēšanu vietās, kur notiek būvniecības procesi. Spāru svētkus svinēja daudzfunkcionālais tirdzniecības un izklaides centrs Akropole. Svinīgā ceremonijā ar kapsulas iemūrēšanu nākamajām paaudzēm atklāja tirdzniecības centra Origo paplašināšanos un biznesa centra Origo One būvdarbu virszemes fāzi. Arī renovētajā SWH Biroju centrā - Skanstes ielā 50, iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Daudzfunkcionālā kompleksa Z-Towers būvniecības kompānija Merks uz mirkli apturēja būvniecību, bet ļoti drīz vien to atsāka un celtniecība strauji virzās uz priekšu. Attīstītājs HANNER Grupa Jaunās Teikas modernajā rajonā ekspluatācijā nodevis biroju ēku «Teodors». Tāpat Jūrmalā atklāts pirmais A klases biroju un pakalpojumu centrs "Citadele biroji" 3 tūkstošu kvadrātmetru kopplatībā. Projektu īstenojis Citadeles nekustamie īpašumi». Biroju centrs veidots pārbūvējot trīs stāvu namu un piedāvājot arī biroja telpu un darba vietu īstermiņa nomu kopdarba (co-working) telpās. Nekustamo īpašumu attīstītājs SIA Bauplan Nord paziņojis par plāniem Mūkusalas ielā, Pārdaugavā, uzbūvēt jaunu biroju centru Salas biroji. Tā ir četru stāvu biroja ēka, ar kopējo iznomājamo platību 4 650 kvadrātmetri un iespēju nomāt telpas no 200 – 1 300 kvadrātmetriem viena stāva ietvaros. Jaunie īpašnieki SIA PN Project, kuru pārvalda "Lords LB Asset Management“, joprojām domā, ko darīt ar iegādāto Preses namu. Izskatās, ka sākotnējie grandiozie plāni par Baltijas valstīs lielākā biroju telpu attīstības projekta izveidi ir pierimuši un presē jau ir izskanējušas runas par esošās ēkas saglabāšanu un viesnīcas izveidošanu. Notikuši arī daži lielāki darījumi gan ar biroju ēkām, gan ražošanas ēkām, gan zemēm. Tomēr vasarīgais laiks maijā un jūnijā radīja sajūtu, ka pircēju un nomnieku aktivitāte ir samazinājusies, jo uzņēmumu īpašnieki un vadītāji arī izmantoja izdevību atpūsties.

Biroju segmentā «bez skaļiem» un lieliem nomas darījumiem, bet ar nopietnu attīstības virzību

Kā jau minēts, nekustamo īpašumu attīstītājs SIA Bauplan Nord paziņojis par plāniem Mūkusalas ielā Pārdaugavā uzbūvēt jaunu 4 650 kvadrātmetrus lielu biroju centru Salas biroji. Jaunā biroju ēka atradīsies starp Salu un Dienvidu tiltiem, pretī Upmalas Biroju ēkai, kuru Bauplan Nord nodeva ekspluatācijā 2008. gada nogalē. Ēku paredzēts nodot ekspluatācijā 2020. gada pirmajā pusē. No pārdošanas darījumiem vērts pieminēt, ka SG Capital Partners AIFP pārvaldītais nekustamā īpašuma fonds SG Capital Partners Fund 1 par 6,3 miljoniem eiro no SIA Dagas A iegādājies Open Office biroju ēku Brīvības ielā 39, Rīgā.

Attīstītājs HANNER Grupa Jaunās Teikas modernajā rajonā ekspluatācijā nodevis 16 300 kvadrātmetru plašo A klases biroju ēku “Teodors”, kas jau ir lielā mērā iznomāta un ir prognozējams, ka jau tuvākajā laikā tiks iznomāta visa ēka. Kā pirmos nomniekos jāmin tādas kompānijas kā "DNB ASA«, "Accenture« u.c.. Blakus turpinās būvniecības darbi līdzīgai biroju ēkai “Henrihs”.

Nomas maksas ir saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī – A klases biroju segmentā vidēji tās ir robežās no 11 līdz 16 eiro par vienu kvadrātmetru (šeit un turpmāk, runājot par nomu un apsaimniekošanu – summa mēnesī), augstākā nomas maksa par A klases birojiem ir 17 eiro par vienu kvadrātmetru.

Savukārt B klases biroju segmentā nomas maksas ir robežās no 8 līdz 12 eiro par kvadrātmetru. Vidējās apsaimniekošanas izmaksas A un B klases biroju centros ir robežās no 1,5 līdz 5,5 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Lielais apsaimniekošanas maksu svārstību diapazons izskaidrojams ar to, ka ēkās, kurās apsaimniekošanas maksas ir zemas, apsaimniekošanu veic paši īpašnieki un daļu kopējo izdevumu iekļauj arī nomas maksā. Savukārt augstākas apsaimniekošanas maksas ir tajās ēkās, kurās apsaimniekošanas izmaksas pilnībā nodalītas no nomas maksas un tajās tiek iekļauti arī komunālie maksājumi un citas izmaksas saistībā ar nekustamo īpašumu.

Tirdzniecības platības –  mērena izaugsme

2018. gads mazumtirdzniecībā līdz ar vispārējām pozitīvajām ekonomikas attīstības prognozēm arī II ceturksnī turpinājās ar nelielu, bet stabilu pieaugumu, kas turpmākā gada gaitā pēc Ober-Haus speciālistu prognozēm varētu pozitīvi ietekmēt pieprasījumu pēc tirdzniecības platībām.

Mazumtirdzniecības apgrozījums pēc šobrīd pieejamiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem gada pirmajos piecos mēnešos (no janvāra līdz maijam), salīdzinot ar 2017. gada attiecīgo periodu, ir vidēji mēnesī pieaudzis par 5,6%, maijā sasniedzot pat 7% pieaugumu (kalendāri izlīdzinātie dati salīdzināmajās cenās).

Vidējais patēriņa cenu indekss 2018.gada I ceturksnī ir bijis ar pieaugumu vidēji mēnesī 2% robežās, salīdzinot ar 2017. gada attiecīgo periodu, 2018.gada jūnijā sasniedzot 2,8% pieaugumu, salīdzinot ar 2017. gada jūniju.

Mazumtirdzniecībā Latvijā ir vērojamas pozitīvas izaugsmes tendences.

Krievijas zemo cenu veikalu tīkls Fix Price ir uzsācis savu darbību Latvijā ar 3 veikaliem un paziņojis par tīkla paplašināšanu šogad un turpmākajos gados.

Intensīvi tiek turpināta mēbeļu tirgotāja Ikea būvniecība Stopiņu novadā pie rotācijas apļa, plānojot veikala atvēršanu 2018. gada rudenī.

Nozīmīgas pārmaiņas turpina Rimi Baltic, viena no lielākajām pārtikas un nepārtikas preču mazumtirdzniecības ķēdēm Baltijas valstīs, atverot jauna tipa ātrās iepirkšanās koncepta veikalus Rimi Express, Rīgā šobrīd jau darbojas 5 Rimi Express veikali.

Tiek rekonstruēti arī Supernetto zīmola veikali, pārveidojot tos par Rimi Mini, atbilstoši pircēju pieprasījumam, kā arī notiek interjera pārmaiņas esošajos Rimi hipermārketos. Pašlaik Latvijā pavisam darbojas 123 Rimi Latvija veikali.

Maxima Latvija  pašlaik ir atvērti 155  četru dažādu konceptu veikali, t. sk. 1 Maxima Express. Šī gada jūnijā T/C Rīga Plaza tika atvērts Maxima XXX jaunais veikals 5000 kvadrātmetru platībā.

Abi lielākie pārtikas tirgotāji aktīvi turpina pašapkalpošanās kasu ieviešanu visos savu tīklu veikalos.

2018. gada II ceturksnī vidējās nomas maksas mazām tirdzniecības platībām līdz 100 kvadrātmetriem aktīvajā centrā bija no 10 līdz 30 eiro par kvadrātmetru mēnesī, atsevišķās vietās ar intensīvu gājēju un transporta plūsmu sasniedzot 35 eiro par kvadrātmetru mēnesī.

Vecrīgā nomas maksas par mazām tirdzniecības platībām vidēji svārstās no 20 līdz 50 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Lielākām platībām nomas maksas gan aktīvajā centrā, gan Vecrīgā ir amplitūdā no 10 līdz 20 eiro par kvadrātmetru mēnesī.

Nomas maksas par tirdzniecības telpu nelielām platībām, kas atrodas tālāk no centra vai mazāk aktīvos ielu posmos, ir no 6 līdz 17 eiro par kvadrātmetru, savukārt par lielām platībām – no 5 līdz 12 eiro par kvadrātmetru mēnesī.

Noliktavu un ražošanas  telpas – klientus interesē «gatavas» telpas

Noliktavu un ražošanas telpu segmentā 2018. gada II ceturksnis ir bijis aktīvs, īpaši ražošanas telpu tirgus. Turpinās  tendence, ka uzņēmumi vēlas pirkt noliktavu un ražošanas objektus savām vajadzībām nevis kā investīciju objektus. Jaunu noliktavu un industriālo platību jomā vidējās nomas maksas ir augušas par ~2%. Kā arī, vērojama būvniecības izmaksu sadārdzināšanās, jo aktīvi uzsākusies būvniecības sezona un pieprasījums pēc būvniekiem ir lielāks kā piedāvājums.

Noliktavu telpām nomas tirgū aktivitāte joprojām salīdzinoši zema. Telpas tuvu Rīgas centram ar maz vakancēm, jaunie projekti ir iznomāti, bet Pierīga nav tik pieprasīta. Ober-Haus vērojumi liecina to, ka klienti telpas sava uzņēmuma vajadzībām atrod bez nekustamo īpašumu profesionāļu palīdzības, izņemot, ja runa ir par ārvalstu klientiem, kas nepārzin vietējo tirgus piedāvājumu. Pieprasījums pārsvarā ir no vietējiem un tirgū jau esošajiem klientiem, kuri savas vecā tipa telpas maina uz jaunām.

Būvniecības uzņēmums Piche, par 10,6 miljoniem eiro, pārdevis A klases loģistikas centru P5, kurš atrodas Mārupē, starp Lidosta “Rīga” un T/C “Spice”. Īpašumu ar kopējo platību 13 800 m2, iegādājās East Capital Baltic Property Fund III.

Maksa par neapsildītiem, veciem angāriem ir vidēji 0,7 eiro par kvadrātmetru mēnesī, par vecās industriālās zonās atjaunotiem cehiem – vidēji no 1,5 līdz 3,0 eiro par kvadrātmetru mēnesī, bet par ekspluatācijā tikko nodotu A klases kompleksu ar atbilstošas kvalitātes aprīkojumu visās pozīcijās Rīgas robežās un Pierīgā – no 3,5 līdz 4,8 eiro par vienu kvadrātmetru mēnesī.

Vidējās apsaimniekošanas izmaksas ir robežās no 0,4 līdz 0,8 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Pārdošanas cenas saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī.

Par nelielām sekundārām noliktavu, ražotņu un servisu būvēm platībās līdz 500 kvadrātmetriem cena ir vidēji no 350 līdz 400 eiro par vienu kvadrātmetru.

Pārdošanas cenas par angāriem, kuri būvēti 80.-90.gados, platībās no 500 kvadrātmetriem svārstās no 70 līdz 250 eiro par vienu kvadrātmetru.

Cenas, galvenokārt, atkarīgas no angāru stāvokļa, to specifikas un galvenā faktora – atrašanās vietas. Ražošanas objektu apbūves zemju vidējās cenas Pierīgā un Rīgas mikrorajonos ir robežās no 15 līdz 30 eiro par vienu kvadrātmetru.

Komercapbūves zemes – aktīvs pieprasījums, ievērojami darījumi

Arī šī gada II ceturksnī investori turpināja aktīvi izskatīt un pirkt gan zemes gabalus daudzdzīvokļu māju būvniecībai, gan arī biroju ēku būvniecībai, kā arī nepabeigtas dzīvokļu būves. Kā piemērs – 7622 m2 liels daudzstāvu dzīvojamās apbūves zemes gabals Rīgā, Mežaparkā tika nopirkts par EUR 600’000 jeb 79 EUR/m2, kā arī reģistrēts līdzīgas nozīmes 4400 m2 lielas zemes pirkums Purvciemā par EUR 439’000 jeb 100 EUR/m2. Vairāki lieli darījumi notikuši jaunajā Skanstes rajonā, kur attīstības plāni paredz plašu izmantošanu - jauktu dzīvojamo un darījumu apbūvi; tos varētu uzskatīt par saistītiem darījumiem. Kā lielākais darījums š.g. II ceturksnī – Rīgā, Sporta ielā nopirkts zemes gabals par EUR 4’200’000.

Turpat kaimiņos notikušie nākamie lielākie darījumi: zemes gabals Mihaila Tāla ielā, Rīgā, kopējā darījuma summa EUR 2’415’300;

zemes gabals Sporta ielā, Rīgā, par summu EUR 1’688’800;

zemes gabals Aleksandra Laimes ielā, Rīgā, par EUR 1’338’200;

kā arī vēl viens darījums Aleksandra Laimes ielā, Rīgā – zemes gabals par EUR 1’189’000.

Pie zemes iegādes darījumiem pieskaitāms arī zemes gabala 6998 m2 apmērā ar iesāktu mazstāvu daudzdzīvokļu būvobjektu (pamatiem) pirkums Rīgā, Mežaparkā, par EUR 421’000 jeb 50 EUR/m2.

Pircēji arī pastāvīgi interesējas par komercapbūves zemi pie lielākajiem autoceļiem, kā rezultātā viens no lielākajiem darījumiem II ceturksnī bija 3,4 ha liela zemes gabala pirkums A5 šosejas malā, Babītes pagastā par EUR 600’000 jeb 18 EUR/m2. Paredzamā attīstība varētu būt lielveikala būvniecība.

Komercplatību tirgus pārskats 2018 II cet. PDF formātā