Pārlekt uz galveno saturu

elanida

Home
Mail
Home
Mail

elanida

IMMOSTATE: 5 lietas, kas jāņem vērā, plānojot iegādāties mājokli

Strods

Latvijas nekustamo īpašumu tirgus labākā komandas kapteiņa Aigara Stroda ieteikumi.

Īstena, sava aroda, meistara padoms ir nenovērtējams. Turklāt zelta vērtē ir padoms, kuru sniedz tāds aroda meistars, kura augsto kvalifikāciju novērtējuši arī citi amata profesionāļi. Piedāvājam vērtīgu padomu tiem, kuri plāno iegādāties mājokli: vai tas būtu dzīvoklis, privātmāja vai arī zemes gabals, uz kura nākotnē būvēsiet savu māju.
To sniedz nekustamo īpašumu uzņēmuma „Immostate” pārdošanas vadītājs Aigars Strods, kurš nupat atzīts par labāko komandas kapteini konkursā „Gada aģenti 2018”.
 
23. maijā norisinājās Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA organizētais, ikgadējais konkurss nekustamo īpašumu profesionāļiem – „Gada aģenti 2018”, kurā piedalījās arī „Immostate” komanda. „Immostate” ir plaša profila nekustamo īpašumu uzņēmums, kas nodarbojas ne tikai ar starpniecības pakalpojumiem, bet arī ar īpašumu vērtēšanu un apsaimniekošanu. Konkursā „Immostate” komanda ieguva godpilno 2. vietu, bet par komandas labākā kapteiņa titulu kopvērtējumā tika atzīts „Immostate” pārdošanas vadītājs Aigars Strods.
Viņš nozarē darbojas jau 14 gadus, bet uzņēmumā „Immostate” – divus gadus, un šajā laikā uzkrājis pieredzi īpašumu pārdošanā, konsultējot klientus jautājumos, kas saistīti ar nekustamā īpašuma pirkšanu un pārdošanu, kā arī ar līgumu sagatavošanu un tirgus analīzes veikšanu dažādos nekustamā īpašuma tirgus segmentos. Aigars Strods atklāj, ka šo profesionālās dzīves ceļu izvēlējies jau augstskolas laikā, uzskatot, ka nekustamo īpašumu nozare „vienmēr bija, ir un būs izaicinājumu pilna, radoša un, protams, arī pelnoša.” 
„Man pašam ir nācies piedzīvot gan zenīta, gan smagākus laikus, arī nozares krīzes laika grūtības. Tomēr grūtības ir vislabākais brīdis, lai sevi izvērtētu, lai ieraudzītu, cik stiprs esmu un ko spēju. Problēmas mani norūdīja, tās man lika mainīt domāšanu un arī raksturu, pieņemt netradicionālus risinājumus, skatīties uz lietām un notiekošajiem procesiem citādāk, cīnīties, iet uz priekšu, nepadoties un rīkoties! Savā dzīves skolā esmu sapratis, ka katrā bezizejā ir izeja!” tā sevi raksturo konkursa „Gada aģenti 2018” labākais komandas kapteinis.

Aigars Strods sniedz padomus, kas jāņem vērā, ja plānojat iegādāties mājokli:

1. Noskaidrojiet savas vajadzības.
Pirms uzsākt atbilstoša jauna mājokļa meklēšanu, ir jānodefinē nepieciešamība: vai ir vēlme no mazāka dzīvokļa pāriet dzīvot lielākā, vai varbūt esošais trīsistabu dzīvoklis kļūs par šauru, kad būs gaidāms ģimenes pieaugums, vai varbūt mājoklis ir par plašu, un ir nepieciešams mazāks? Ja klients pats to nevar izdarīt, talkā nāks nekustamo īpašumu aģents, kas var palīdzēt izkristalizēt vajadzības. Definējot vajadzības, jāapsver arī potenciālā mājokļa atrašanās vieta, kuru var ietekmēt vairāki faktori, piemēram, darbavietas atrašanās vieta (ja, piemēram, darbs ir Jūrmalā, bet mājoklis - Ādažos vai Saulkrastos, tas var būt apgrūtinoši attāluma ziņā), vai bērniem tuvumā būs bērnudārzs un skola. Turklāt vajadzība būtu jādefinē ilgstošam laika periodam: dzīvoklim vismaz uz tuvākajiem 5 gadiem, bet privātmājai - 10-15 gadu termiņā.

2. Apziniet savas finansiālās iespējas.
Kad esat definējuši savas vajadzības: kāds mājoklis (cik liels, dzīvoklis vai māja) nepieciešams un kur tas atradīsies, nākamais solis ir samērot savas vajadzības ar iespējām, izvērtējot, ar kādiem finansu līdzekļiem varat rēķināties. Ja plānojat ņemt kredītu, vēl pirms mājokļa atrašanas būtu nepieciešams apmeklēt pāris bankas, lai tās varētu sniegt jums atbildi par finansiālajām iespējām. Bieži gadās, ka cilvēks domā: pārdošu savu īpašumu par „X” summu, paņemšu vēl kredītu, un tad par kopējo summu varēšu nopirkt īpašumu. Jābūt reālistiskiem, nevajag pārvērtēt savas iespējas īpašumu pārdot dārgi, jo, vai tiešām jūsu esošais īpašums tik daudz maksā? Iesaku arī nelikt lielas cerības uz banku, ka tiešām iecerēto, maksimālo, naudas summu saņemsiet. Klientiem, kuri vēlas pārdot savu esošo īpašumu un ņemt kredītu, nepieciešams apskatīt situāciju kopumā, tai skaitā, vai īpašuma pārdevējs būs gatavs tik ilgi gaidīt, kamēr nokārtosiet visus finansiālos jautājumus, arī, kamēr pārdosiet savu esošo īpašumu? Lai nepalaistu garām patiešām izdevīgu darījumu un sirdij tīkamu īpašumu, labāk būtu rīkoties šādi: lai banka izvērtē Jūsu situāciju un iespējas (cik daudz pašreiz varat aizņemties), un iespēju ieķīlāt abus īpašumus: savējo un iegādājamo, un kāda tad būs kopējā aizņēmuma summa. Lai gan pirmajā brīdī šķiet, ka kredīta summa ir lielāka, tā tomēr ir iespēja mierīgi, bez stresa, pārcelties uz jauno mājokli, un tad realizēt savu iepriekšējo īpašumu. Ja kopā ar nekustamo īpašumu aģentu tiek izdomāta laba stratēģija, tad varat rēķināties, ka gada laikā tiksiet gan pie jaunā mājokļa, gan arī spēsiet atbrīvoties no iepriekšējā īpašuma (ar nosacījumu, ja tiks pareizi noteikta īpašuma pārdošanas cena).

3. Atrodiet savu mājokli.
Kad jau zināmas vajadzības, kā arī finansiālās iespējas, var ķerties klāt sava mājokļa meklējumiem. Protams, varam pašu spēkiem pētīt sludinājumus un meklēt mājokli, tomēr labāk būtu vērsties nekustamo īpašumu uzņēmumā, jo pirmkārt, ne visi pieejamie īpašumi ir atrodami sludinājumos (valstī ap 2/3 darījumu notiek ar nekustamo īpašumu aģentu starpniecību, Rīgā un Pierīgā - pat vairāk), bet nekustamo īpašumu uzņēmumu datu bāzēs ir plašs piedāvājums, gan, otrkārt, šie ir diezgan finansiāli ietilpīgi darījumi. Tādējādi nekustamo īpašumu aģents, kurš aizstāv sava klienta intereses, var sniegt pārliecību, ka darījums pie oficiāli reģistrēta uzņēmuma un sertificēta aģenta būs drošs un profesionāli novadīts.
Šādas sadarbības rezultātā var izrādīties, ka klientam mājokli vajag citā vietā, jo līdz šim nav ticis padomāts par alternatīviem variantiem un vietām. Ir pieredzēts, ka klients, meklējot mājokli Babītē, nopērk to Mārupē. Tas tādēļ, ka, iespējams, konkrētajā vietā nav pieejams tas, kas iecerēts, varbūt finansiāli izdevīgāks piedāvājums ir citā vietā.
Nekustamo īpašumu aģents var arī palīdzēt jau laikus apzināt visus darījuma zemūdens akmeņus, kas vai nu var paildzināt darījuma laiku, vai pat sliktākajā gadījumā - neļaut tam notikt. Piemēram, pārliecinoties, vai ar potenciālā mājokļa dokumentiem viss ir kārtībā, vai nav bijusi kāda nelikumīga pārbūve, jo bankas to liek par pienākumu nokārtot un legalizēt. Nekustamo īpašumu aģents var arī palīdzēt saprast, vai un par kādām summām pārbūves legalizācija būs iespējama. Praksē pieredzēts, kad banka atsaka kredīta izsniegšanu, jo nav sakārtota nelikumīgā pārbūve, vai arī privātmāja nav nodota ekspluatācijā, jo tie ir papildus izdevumi, ko banka rēķina klāt pie kredīta summas, izvērtējot klienta kredītspēju.
Ja ir vēlme iegādāties zemes gabalu, lai uz tā būvētu privātmāju, noteikti jāizpēta apbūves iespējas. Par to, kas konkrētā vietā atļauts, informāciju sniegs pašvaldība. Būtu jānovērtē potenciālās izmaksas mājas uzbūvēšanai, jo var gadīties, ka, nopērkot zemi un būvējot namu, situācijā, kad pēdējā laikā strauji kāpušas būvniecības izmaksas, tas nemaz nav tik izdevīgi, un labāk ir nopirkt jau gatavu privātmāju.

4. Izpētiet noskatīto īpašumu.
Investīciju jomā bieži tiek lietots termins due diligence jeb padziļinātā izpēte. Līdzīga -padziļināta izpēte - būtu nepieciešama arī atrastajam mājoklim. Domājot par dzīvokļa iegādi, jāizpēta juridiskie aspekti, kā arī jānovērtē īpašuma tehniskais stāvoklis. Īpaši jāvērš uzmanība renovētajām mājām, jo renovācija var būt bijusi dažāda; līdztekus patiešām kvalitatīvi renovētiem pirmskara laika namiem var sastapt arī tādus, kur ir tikai uzlabots izskats, bet nav veikti būtiskie remonta darbi (jumts, komunikāciju tīkli u.tml.). Privātmājas iegādes gadījumā izpēte būs vēl dziļāka, tādēļ iesaku talkā aicināt sertificētus būvniekus u.c. speciālistus, kas profesionāli palīdzēs pārbaudīt gan mājas tehnisko stāvokli, gan spēs konsultēt par iespējamo problēmu novēršanu. Privātmājai noteikti būtu vērts veikt arī siltuma auditu.
Ikviena mājokļa pircējam ieteiktu nekautrēties un pajautāt pārdevējam arī iepriekšējo gadu rēķinus (īpaši tos, kas maksāti ziemā). Tas palīdzēs saprast nākotnes izmaksas, jo pēc mājokļa iegādes būs jāatvēl zināmi līdzekļi tā uzturēšanai un apsaimniekošanai, t.sk., arī nodokļu nomaksai. Ja tiek pirkts īpašums jaunajos ciematos, pašvaldībā ir vērtīgi noskaidrot, kas ir plānots līdzās esošajos zemes gabalos, jo var gadīties, ka līdzās plānots celt rūpnīcu vai auto maģistrāli. Šādi apgrūtinājumi var nākotnē mazināt jūsu īpašuma vērtību, kas var arī pastiprināt kredīta aizdevēja – bankas - skepsi, liekot jums ātrāk atmaksāt kredītu.

5. Uzturiet mājokli, lai nākotnē to varētu izdevīgi pārdot
Parasti, pērkot mājokli, rēķināmies, ka tas kalpos vismaz 5-15 gadus, bet dzīvē gadās dažādas situācijas, piemēram, bērni izaug, pamet ģimenes ligzdiņu, un vairs nav nepieciešama tik plaša privātmāja. Vai arī ģimene pēc kāda laika plāno ģimenes pieaugumu. Tāpēc iesaku jau laikus domāt par nekustamā īpašuma pārdošanu. Pārdošanai ir jāatrod īstais laiks, nevajag darījumu atlikt uz pēdējo brīdi, jo tad šādi – pēdējā brīža darījumi – ir finansiāli smagāki. Lai mājoklis nezaudētu savu vizuāli-estētisko pievilcību, kā arī tehnisko stāvokli, tas ir jāuztur kārtībā: pienācīgi jāapsaimnieko, jāremontē, privātmājas gadījumā – arī apkārtnei ir jābūt labiekārtotai, lai, nākotnē pārdodot īpašumu, tas nezaudētu savu sākotnējo vērtību. Laika gaitā īpašuma vērtība var arī pieaugt: esat savulaik to nopirkuši par izdevīgu cenu, labiekārtojuši, tad var gadīties, ka, lai gan tirgū līdzīgi īpašumi maksā mazāk, jūs varēsiet iegūt vairāk, jo šādi - labi uzturēti - īpašumi ir ļoti pieprasīti. Klienti novērtē gan kvalitatīvu remontu, gan arī gadu gaitā iekoptus zālājus. Tā ieguldītais darbs atmaksājas ar uzviju.
Tāpat, domājot par pārdošanu nākotnē, jau laikus būtu jāuzzina, ar kādiem maksājumiem, t.sk., nodokļiem, būs jārēķinās. Ja īpašums jums ir piederējis ilgus gadus, bet tā īpašnieks nav bijis tajā deklarējies, var gadīties, ka būs jāmaksā salīdzinoši liels darījuma nodoklis. 

Ņemot vērā šos piecus soļus mājokļa izvēlē, kā arī darījuma veikšanā piesaistot augsti kvalificētu speciālistu, izdosies iegādāties savu sapņu mājokli daudz veiksmīgāk un izdevīgāk!

Relīze krievu valodā

Plašākai informācijai:
Svetlana Bondarevska
IMMOSTATE
PR un mārketinga speciāliste
tel. +371 28806364, +371 67224645
immostate.lv