Pārlekt uz galveno saturu

elanida

Home
Mail
Home
Mail

elanida

Ekonomikas ministrijai ir jāpastiprina nozarē darbojošos starpnieku uzraudzība

n

Lai pārrunātu nepieciešamos uzlabojumus nozarē, trešdien, 12. aprīlī, Latvijas lielākās nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA valde tikās ar ekonomikas ministri Ilzi Indriksoni.

Tikšanās laikā tika pārspriesta nepieciešamība pilnveidot likumprojektu “Grozījumi Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likumā”, pastiprinot prasības nekustamā īpašuma nozarē strādājošajiem. Tāpat apspriesti pasākumi ēnu ekonomikas apkarošanai nekustamo īpašumu nozarē un darījumos.

LANĪDA valdes priekšsēdētājs AIGARS ŠMITS:

“Likumdevējam un Ekonomikas ministrijai ir jāpastiprina nozarē darbojošos uzraudzība un kontrole. Uzskatām, ka starpnieku darbošanās “ēnas zonā”, sāpīgi atspoguļojas nodokļu ieņēmumos. Savukārt tai mazajai daļai, kas strādā legāli un pilda noteiktās prasības, ko paredz reģistrēšanās, ar likumu ir uzlikts nesamērīgs administratīvais slogs, kamēr visa pārējā daļa, kas joprojām strādā nozarē, var to ignorēt. Arī klienti nav motivēt izmantot tādu darījumu starpnieku pakalpojumus, kas pakļauti papildu procedūrām. Šī nevienlīdzība ir jāmazina! Tāpat joprojām likumdošana neparedz nekādas prasības attiecībā uz nekustamā īpašuma darījumu starpnieku kvalifikāciju, lai sāktu strādāt nekustamo īpašumu nozarē. Tas nozīmē, ka jebkurš jebkurā brīdī var joprojām uzsākt šo nodarbi. Jūs taču nedosieties pie zobārsta, ja viņam nav attiecīgās izglītības diploms kabatā?”

Tikšanās laikā pārspriestas arī citas nozares problēmas, piemēram, mājokļu pieejamība reģionos, daudzdzīvokļu māju siltināšana, joprojām pastāvošie skaidras naudas norēķini, krāpniecība un patiesās īpašumu cenas noteikšana un uzrādīšana pie pirkuma līguma slēgšanas u.c.

LANĪDA valdes locekle LĪGA PLAUDE:

“Nekustamā īpašumā nozarē gadiem ir daudz problēmu, kas ir steidzīgi jārisina. Nodrošinot, ka starpniecības pakalpojumi tirgū notiek, izmantojot sertificētus aģentus, nozares sakārtošanā, iespējams, sniegs vislielāko ieguldījumu. LANĪDA mērķis ir profesionāli, zinoši, godīgi darījumu starpnieki, kas ar savu darbību vienlaikus izglīto sabiedrību par nekustamā īpašuma aģenta profesijas nozīmi. Tas palīdzētu mainīt izpratni par šo profesiju un nekustamā īpašuma aģenta patieso lomu darījuma slēgšanā, lai arī pats klients negribētu vērsties pie nesertificēta aģenta, kas piedāvā nodokļu “optimizācijas” shēmas.”

LANĪDA VALDE ar I. Indriksoni un ministrijas pārstāvjiem pārrunāja nepieciešamību un iespējas mazināt ēnu ekonomiku.

LĪGA PLAUDE:

“Mūsu misija – nekustamo īpašumu nozare, kur visi maksā nodokļus! Nodokļu ieņēmumus var vairot, mazinot “pelēko-melno” daļu nozarē un arī uzrādot patiesās darījumu summas. Nekustamais īpašums ir “vieglākais inkasējamais nodoklis”, jo to nevar noslēpt un ar sertificētu nekustamā īpašuma nekustamā īpašuma aģenta darbu šos nodokļus var palielināt un nozari kopumā sakārtot.”

Noslēgumā puses vienojās turpmāk sadarboties aktīvāk un tikties regulāri, lai izstrādātu detalizētāku aktivitāšu plānu “ēnu ekonomikas” izskaušanai, kā arī turpinātu strādāt pie nozares regulējuma pilnveidošanas.

Papildu informācija:

Sandra Rasnača

LANĪDA izpilddirektore

Mob. tel.: (+371) 22535583

E-pasts: lanida@lanida.lv