Pārlekt uz galveno saturu

elanida

Home
Mail
Home
Mail

elanida

Blokķēdes tehnoloģija var būtiski palielināt nekustamo īpašumu tirgus vērtību

Nekustamā īpašuma nozare ļoti ilgu laiku ir pakļāvusies veciem procesiem un ierobežojumiem. Pateicoties blokķēdes tehnoloģijai, tiek mainīts veids, kā tiek investēts nekustamajos īpašumos, paverot jaunas ieguldījumu iespējas arī līdz šim grūti sasniedzamos tirgos. Tā piedāvā iespēju garantēt digitālās informācijas ticamību un derīgumu tādā veidā, kāds līdz šim nav bijis iespējams, ļauj kopienām darboties bez centralizētas „varas”,  paver ceļu jauniem biznesiem un darbības modeļiem. Izmantojot blokķēdes stiprās puses, nekustamā īpašuma nozarei ir iespēja ievērojami palielināt caurredzamību (transparency) un vērtību. Tomēr priekšā ir garš ceļš ejams, lai šo tehnoloģiju globāli pieņemtu un to sāktu daudzfunkcionāli izmantot.

Šādu atziņu par jauno blokķēdes tehnoloģiju (blockchain), kas gūst arvien lielāku globālu popularitāti, pauda starptautiskie eksperti pirms 27. un 28. septembrī, RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O 6 Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA un ģenerālā sponsora - Bill.me  organizētā, vērienīgā starptautiskā foruma, kas veltīts tehnoloģijām nekustamo īpašumu nozarē – PropTech Riga.

Diez vai plašāka publika pirms vairāk nekā pusgadsimta varēja izprast un paskaidrot, ko nozīmē un kā darbojas „publiski pieejama vispasaules savstarpēji saslēgtu datortīklu sistēma”, kuru mēs visi mūsdienās saucam par internetu. Tagad, šķiet, neviens vairs nespēj iedomāties savu ikdienu bez interneta, kad, pateicoties tam, ir iespēja izlasīt jaunākās ziņas datorā vai kādā viedierīcē, veikt maksājumus un pirkumus,  bez maksas sazināties ar cilvēkiem jebkurā pasaules malā utt.. Šodien tā ir ikdiena.

Līdzīga situācija pašlaik varētu būt, ja kādam jautātu izskaidrot, kas ir globālo popularitāti iegūstošā blokķēdes tehnoloģija (blockchain): jauns, parocīgs un efektīvs instruments, ko izmantot arī nekustamo īpašumu nozarei.

Iepriekš izskanējis skaidrojums, ka jaunās tehnoloģijas, t.sk., blokķēde, ir radušās kā kādas problēmas risinājums, kā arī cilvēciskā kūtruma vai neuzticēšanās dēļ. Tā, piemēram, blokķēde, kurā tiek „izslēgts” cilvēciskais faktors, ļauj definēt noteiktu darbību, informāciju kopumu, kuriem „izpildoties” darījums var notikt, tādējādi nodrošinot uzticamību notiekošajam un ļaujot tos veikt attālināti, pāri robežām.
Par šo jauno tehnoloģiju sīkāk stāstīs, t.sk., ar konkrētiem pielietojuma piemēriem, starptautiski eksperti PropTech Riga forumā.

„Digitalizācija mainīs nekustamo īpašumu nozari uz ilgu laiku. Nekustamo īpašumu inovāciju tīkls (Real Estate Innovation Network) ir izcila platforma pieredzes apmaiņai starp digitalizācijas jomas uzņēmumiem, lai veidotu jauna veida attiecības ar inovatīviem startup uzņēmumiem, kas piedāvā interesantus digitālā biznesa modeļus,” saka Akims Jedelskis (Achim Jedelsky) (Vācija), Starptautiskā Blokķēdes fonda FIBREE (Foundation of International Blockchain and Real Estate Expertise) prezidents. Akims strādāja Daimler Real Estate, kur ir atbildīgs par NĪ digitālo procesu optimizāciju un digitālo stratēģiju izstrādi Daimler meitasuzņēmumiem. 2016. gadā viņš izveidoja Daimler Blockchain Group un uzsāka „Blockchain for Real Estate” grupas tikšanos Berlīnē. Viņš ir arī līdzdibinātājs Vācijas Blokķēdes Asociācijai (Bundesverband Blockchain), ir Nekustamo īpašumu inovāciju tīkla (Real Estate Innovation Network) padomes konsultants.

A. Jedelskis skaidro globālo popularitāti ieguvušās blokķēdes tehnoloģijas (blockchain) priekšrocības: „Blokķēde ir klasificētu ierakstu/pierakstu tehnoloģija, bet tā nav kā ierastās datu bāzes, kuru centralizēti administrē kāda persona vai organizācija. Šī tehnoloģija tiek izplatīta lietotāju tīklā un tā tiek darbināta pēc iepriekš definētu noteikumu kopuma. Tādējādi tā ļauj veikt savstarpējos darījumus, neiesaistot uzticamības personas. Informācija tiek saglabāta blokķēdē lineārā secībā tā saucamajos „blokos”, kuri ir savstarpēji saistīti, tādējādi - jo ilgāk tiek lietota blokķēde, jo tiek iegūti drošāki saglabātie dati. Blokķēdes informācija tīklā arī tiek dublēta. Tāpēc falsificēt informāciju var tikai tad, ja vienlaicīgi vairāk nekā 50 % no tīkla tiek pārņemti, bet lielā tīklojumā tas ir praktiski neiespējami. Blokķēde piedāvā iespēju garantēt digitālās informācijas ticamību un derīgumu tādā veidā, kāds tas līdz šim nav bijis iespējams. Tā arī ļauj kopienām darboties bez centralizētas „varas”, kas paver ceļu jauniem biznesiem un darbības modeļiem. Izmantojot blokķēdes stiprās puses, nekustamā īpašuma nozarei ir iespēja ievērojami palielināt caurredzamību (transparency) un vērtības.”

Starptautiskais Blokķēdes un nekustamā īpašuma fonds FIBREE (Foundation of InternatiBlockchain and Real Estate Expertise) ir PropTech Riga oficiālais partneris. „FIBREE ir pavisam jauna organizācija, tai ir astoņi līdzdibinātāji no septiņām Eiropas valstīm, kurās pēdējos pāris gados ir bijusi aktīva blokķēdes tehnoloģiju attīstība, - saka Jedelskis. - Mūsu pasākumos mēs savedam kopā nekustamā īpašuma jomas uzņēmējus, blokķēdes ekspertus un IT firmas. FIBREE mērķis ir radīt aktīvu domu, viedokļu un pieredzes apmaiņu mūsu nodaļu vidū, kā arī radīt tādu organizācijas zīmolu un komunikāciju, kas veicina blokķēdes iespēju popularizēšanu nekustamā īpašuma nozarē.

„Ir jādomā nākotnes kategorijās,” uzskata Gonzalo Sančezs Sliks (Gonzalo Sanchez Slik ) (Vācija), Brickblock investoru attiecību un biznesa attīstības vadītājs.

Iepriekš G. S. Sliks ir strādājis startup uzņēmumos Vācijā, Ķīnā un ASV. Viņš ir palīdzējis pabeigtt publisko līdzekļu piesaisti (ICO) pirmajai blokķēdei, kas tokinazēja nekustamo īpašumu startup uzņēmumu, radot apstākļus vieglākām globālajām investīcijām īpašumos.

G. S. Sliks, runājot par blokķēdes tehnoloģiju, norāda: „Šī tehnoloģija ļauj nosūtīt datus no viena punkta uz otru daudz vienkāršākā, caurspīdīgākā (transparent) un pieejamākā veidā. Tā vietā, lai paļautos uz kādu vienu centrālo informācijas uzglabāšanas punktu, tagad informāciju/datus var glabāt t.s. decentralizētā veidā.”

Sliks paredz blokķēdes tehnoloģijas globālo uzvaras gājienu: „Kā viens no veiksmes stūrakmeņiem ir tas, ka šī tehnoloģija ļauj daudz ātrāk un vienkāršāk veikt dažādas finansu transakcijas, un vairs nav nepieciešams paļauties uz novecojušiem procesiem, kas palielina izmaksas un prasa milzum daudz laika. Nekustamā īpašuma nozare ļoti ilgu laiku ir pakļāvusies veciem procesiem un ierobežojumiem. Pateicoties blokķēdes tehnoloģijai, mēs tagad mainām veidu, kā tiek investēts nekustamajos īpašumos, tā paver jaunas iespējas, arī līdz šim grūti sasniedzamos tirgos.”

Eksperts piebilst, ka pašlaik NĪ nozares un šīs tehnoloģijas „attiecību stāsts” ir pavisam jaunā, agrīnā, fāzē. „Ir bijuši daži piemēri, kad, izmantojot blokķēdes tehnoloģiju, ir izdevies sākt un pabeigt kādu NĪ projektu iegādi, bet priekšā ir vēl garš ceļš ejams, lai šo tehnoloģiju globāli pieņemtu un to sāktu daudzfunkcionāli izmantot. Mūsu uzņēmums – Brickblock – ir iesaistīts šajā pārmaiņu procesā un mēs sniedzam rīkus NĪ jomas pārstāvjiem,” paskaidroja G. S. Sliks.

Denisu Petrovčiču (Denis Petrovcic) no Slovēnijas interesē viss nezināmais: „Pieredze, kuru guvu, izveidojot un vadot restorānu, ciešot neveiksmi ar tiešsaistes mārketinga startup uzņēmumu, veiksmīgi uzsākot interneta sertifikācijas pakalpojumu enerģētikas jomā, vadot un izstrādājot priekšlikumus pasaules lielākajam iekštelpu slēpošanas trases projektam un veiksmīgi investējot, izveidojot un vadot studentu izmitināšanas biznesu, man šodien ļauj koncentrēties uz nākotnes veidošanu, kur investīcijas nekustamajā īpašumā ir pieejamas ikvienam”.

Viņu raksturo nākotnē vērsta, plaša domāšana, viņu vilina viss nezināmais. D. Petrovčičs ir bijis NĪ projektu investors, aizrāvies ar kriptovalūtām un publisko līdzekļu piesaisti (ICO). Viņš ir Blocksquare līdzdibinātājs; tas ir uzņēmums, kas izmanto blokķēdes tehnoloģiju, lai radītu un piedāvātu tokenizētus NĪ darījumus tieši caur uzņēmuma interneta lapu, tādējādi radot iespēju ikvienam investēt NĪ projektos.

„Blokķēde ir pirmā tehnoloģija, kas ļauj cilvēkiem, kas pat nepazīst viens otru, dalīties ar informāciju, uzticoties un piekrītot vieniem un tiem pašiem nosacījumiem/informācijai bez jebkādas centrālās autoritātes iesaistes. Ne tik sen atpakaļ tikai elitei bija pieejama iesaiste akciju tirgū, darījumos ar obligācijām u.c. Pašlaik mēs dzīvojam pasaulē, kur blokķēdes tehnoloģija sniedz iespējas izveidot un dalīties ar digitālajām akcijām, veikt darījumus ar jebko. Šī tehnoloģija aizvieto nepieciešamību uzraudzīt emisijas procesus. Savukārt valdībām tagad ir jākoncentrējas uz tiesiskā regulējuma nodrošināšanu, kas nodrošinātu atbilstību emitentiem izvirzītajiem nosacījumiem,” skaidro Deniss Petrovčičs.

„Lai gan ir daudz veidu, kā nekustamā īpašuma nozarē var izmantot šādus darījumu publiskos ierakstus, esmu pārliecināts, ka vislielākais potenciāls ir NĪ aktīvu tokenizācijā (tokenizācija ir uzskaites transformācijas un aktīvu pārvaldības process, kurā katrs aktīvs tiek parādīts kā digitālais tokens – red.). Tokenizācija ļauj ikvienu aktīvu (kā, piemēram, nekustamo īpašumu) padarīt par ļoti pievilcīgu investīcijām globālā mērogā, fundamentāli mainot cilvēku piekļuvi vērtībām,” tehnoloģiju pielietojumu skaidro viņš.

27. un 28. septembrī pirmo reizi Latvijā RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O 6 notiks starptautisks forums, kas veltīts tehnoloģijām nekustamo īpašumu nozarē - „PropTech Riga”. Galvenā uzmanība forumā tiks veltīta inovatīviem risinājumiem, kas iekaro un maina nekustamo ipašumu nozari. Specialisti no Eiropas valstīm dalīsies savā pieredzē šajā jomā un arī novērtēs start-up uzņēmumus. PropTech Riga pulcēsies visi tie, kam ir interese par karstākajām tehnoloģiju tendencēm, un kuri jūt, ka pasaule mainās un vēlas piedalīties šajās pārmaiņās.

Vairāk informācijas par konferenci PropTech Riga – proptechriga.lv.

Papildu informācija:
Anita Ozoliņa, projektu vadītāja
E-pasts: lanida@lanida.lv,
Tālr.: 29742721, 67332034