Перейти к основному содержанию
Home
Mail
Home
Mail

Steidz vismaz daļēji risināt labticīgo ieguvēju problēmu

Bezmantinieku manta, kas atzīta par noziedzīgi iegūtu mantu un uz kuru pēc noziedzīga nodarījuma izdarīšanas tās labticīgajam ieguvējam Zemesgrāmatā ir nostiprinātas īpašuma tiesības, atstājama labticīgajam ieguvējam. No noziedzīgo nodarījumu izdarījušās personas valsts labā piedzen šīs mantas vērtību. 

 

Šādus grozījumus Kriminālprocesa likumā plānots steidzamības kārtā virzīt Saeimā.

 

Kā LANIDA pārstāvji Dmitrijs Trofimovs (Ritters) un Aigars Šmits (Arco Real Estate un LANĪDA valdes priekšsēdētājs) šā gada 2. martā piedalījās Saeimas Juridiskas komisijas sēdē, kura bija veltīta labticīgo ieguvēju problēmas risināšanai. Tika izskatīts likumprojekts "Grozījums Kriminālprocesa likumā" ar mērķi aizsargāt labticīga ieguvēja intereses un tiesības.

“Komisija vienbalsīgi atbalstīja šo likumprojektu, un tas, protams, ir labi, diemžēl arī turpmāk tiks diskriminēti visi citi labticīgie ieguvēji, par kuriem deputāti apsolījuši parūpēties nākotnē, pieņemot visaptverošākus lēmumus,” informē Dmitrijs Trofimovs.

 

Viņš pauž viedokli, ka tiesiskas vienlīdzības princips, kuru var izteikt ar frāzi “viens likums – visiem” šajā gadījumā tiks pārkāpts. Labāks risinājums – steidzīgi pieņemt principiālu lēmumu par labticīga ieguvēja aizsardzību nekustamā īpašuma kontekstā, paredzot kompensācijas izmaksu, un pēc tam izstrādāt mehānismus un noteikumus. Savukārt likumprojekta iesniedzēji oponē, ka tas ir pārāk sarežģīti un varētu prasīt 2-3 gadus. Likumprojekts virzīts izskatīšanai Saeimā steidzamībās kārtā.

 

“Ja šīs likumprojekts tomēr tiks pieņemts, visiem citiem labticīgiem ieguvējiem tiek radīta iespēja vērsties Satversmēs tiesa, jo šajā gadījumā viņi ir diskriminēti. Protams, tiesāties ar valsti nav labākais risinājums, un mēs noteikti turpināsim savu darbu attiecībā uz mūsu klientu interešu aizstāvību Saeimā, iesniedzot gan priekšlikumus par kompensācijas mehānismu izstrādi, gan idejas par preventīviem pasākumiem ar mērķi nepieļaut krāpšanu šajā jomā,” uzsver Dmitrijs Trofimovs.

 

Jāatgādina, ka labticīgo ieguvēju problemātika atkal skaļāk aktualizēta pēc gadījuma ar mākslinieka Aivara Vīlipsona dzīvokli. Februārī Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa apmierināja Valsts policijas izmeklētājas lūgumu, atzīstot viņam piederošo, kriminālprocesā arestēto dzīvokli par noziedzīgi iegūtu manu un atdot to pēc piederības cietušajai Latvijas valstij.