Перейти к основному содержанию
Home
Mail
Home
Mail

PropTech – tās ir jaunākās tehnoloģijas, kas ļauj nekustamo īpašumu nozarei iet līdzi laikam

Starptautiskā foruma PropTech Riga dalībniekiem būs unikāla iespēja pirmajiem uzzināt un iepazīt tuvāk inovatīvus risinājumus un tehnoloģijas, kas ļaus vēl straujāk augt un attīstīties nekustamā īpašuma nozarei. Forums notiks  27. un 28. septembrī Rīgā, RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O 6. Uzņēmējiem jau šodien ir jāsāk saprast, ka nav jābaidās no pārmaiņām, ka tehnoloģijas un inovācijas ir tikai līdzeklis viņu mērķa sasniegšanai, savukārt proptech – tas ir radikāli jauna pieeja nekustamā īpašuma iegādē, ekspluatācijā un pārvaldīšanā. 

Latvijas IT-kompāniju pārstāvji pastāstīja kādas jaunas tehnoloģijas tirgum piedāvā gan pašmāju inovatori, gan pasaules līmeņa ražotāji.

Jānis Pētersons, viena no Latvijā lielākā tehnoloģiju uzņēmuma - Accenture Latvia Inovāciju produktu attīstības vadītājs, PropTech Riga forumā pievērsīsies lietu internetam (IoT – internet of things) un gudrajām mājas ierīcēm.

„Šobrīd pasaulē notiek pāreja no ēku pārvaldības manuāli uz to automatizāciju ar dažādām ierīcēm. Tas ļauj īpašumus uzturēt ar krietni zemākām izmaksām, kā arī nodrošināt ilgtspējību ēkas svarīgākajām inženiertehniskajām sistēmām. Kā vienkāršu piemēru var minēt ēku apkuri: ieviešot gudros termostatus ēkā, var nodrošināt līdz pat 20% ietaupījumu ēkas apkures izmaksās. Investīciju apjoms, lai ieviestu šādu risinājumu, ir spējīgs sevi atpelnīt 2-3 gadu laikā. Nekustamā īpašuma jomas uzņēmējiem jau šodien ir jāsāk ņemt vērā potenciāls, kuru lietu internets piedāvā klientiem. Svarīgi atcerēties, ka šobrīd NĪ tirgū sāk parādīties klienti, kuri labi orientējas gudro māju risinājumos un ir daudz vairāk ieinteresēti iegādāties īpašumus, kuru izstrādes stadijās jau ir paredzēts augsts automatizācijas līmenis. Šobrīd Latvijā ir samērā jūtams iztrūkums pēc augsti kvalificētiem speciālistiem, kuri spētu veikt lietu interneta integrāciju starp neskaitāmajiem protokoliem un ierīcēm, kuras ir tirgū. Es ticu, ka pirmie, kas to iesāks darīt industriālā mērogā, būs arī tie, kuri pārņems nākotnes NĪ tirgu ar pieredzi un kvalitāti ilgtermiņā,” saka J. Pētersons.

Jautāts, kuras tehnoloģijas jau šobrīd palīdz NĪ nozarei, un kādas jau pavisam tuvākā nākotnē būs aktuālas gan Latvijā, gan globāli, eksperts atbildēja: „Lietu internets jau tagad ir ļoti izteikti jūtams NĪ nozarē, tieši ēku inženiertehniskajos risinājumos. Problēma ar to ir, ka tās joprojām ir ļoti zema līmeņa sensoru sistēmas, kurās regulācija var tikt veikta tikai konkrētu zonu ietvaros. Nākotnē katrai istabai būs savs mikroklimats, kurš būs pilnībā kontrolējams ar viedierīču palīdzību. Patiesībā jau šodien tas ir iespējams, tikai šobrīd tas var būt pārlieku dārgi reālai ieviešanai. Rietumeiropā un ASV jau tagad ir lērums firmu, kuru uzdevums ir mājas automatizācijas sistēmu ieviešana, kas liek domāt, ka ir tikai laika jautājums, kad šādi spēlētāji sāks parādīties Latvijas tirgū. Nākotnē, protams, NĪ varētu pievērsties arī blokķēdē balstītiem risinājumiem, kā, piemēram, gudrie īres līgumi, kuri ļautu īzīrēt īpašumus drošākā un izsekojamākā veidā, bez paša īpašnieka līdzdalības, līdzīgi kā tas jau ir vērojams CarGuru piedāvātajā servisā automašīnu īrē.”

Dmitrijs Astašonoks, VELUX Latvia, VELUX Lietuva, VELUX Eesti vadītājs, foruma dalībniekus plāno iepazīstināt ar faktiem no Eiropas līmeņa pētījuma „Veselīgas Mājas Barometrs” (Healthy Home Barometer), kurus VELUX Grupa ir publicējusi un prezentējusi Eiropas Savienības Komisijai Briselē.

„90% sava laika mēs pavadām telpās. Dzīvojot iekštelpās, mēs spēlējamies, mācāmies, gatavojam ēst, strādājam un guļam. Mūsu mājas ir tik labi izolētas, ka tajās neiekļūst pietiekams daudzums svaiga gaisa un dienas gaismas. Tomēr tas rada izaicinājumus veselībai. Ar zinātniskiem pētījumiem un eksperimentiem ir pierādīts, ka nepietiekams daudzums svaiga gaisa iekštelpās var veicināt dažādu slimību aktivizēšanos vai saasināšanos, piemēram, astmas un alerģijas. Mūsdienās 84 miljoni eiropiešu dzīvo mitrās un pelējuma skartās ēkās. „Neveselīgas” ēkas ietekmē ne tikai eiropiešu veselību, bet arī viņu makus. 82 miljardi eiro  – tik šokējoši lielas ir kopējās izmaksas un zaudējumi Eiropas sabiedrībai gadā no astmas un citu hronisko plaušu slimību ārstniecības, piespiedu darbu kavēšanas un citiem ar slimību pastarpināti saistītiem izdevumiem,” ar pētījumā secināto iepazīstina D. Astašonoks.

Forumā viņš vēlas aktualizēt ļoti nozīmīgu jautājumu  - iekštelpu paaudzi (Indoor Generation – angļu val.) un tās nozīmi kā sabiedrībai kopumā, tā arī nekustamā īpašuma nozares profesionāļiem, kā arī ir viņš ir paredzējis nākt klajā ar problēmas iespējamiem risinājumiem.

PropTech Riga foruma dalībniekiem būs unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kas iepazīsies ar pavisam jaunu inovāciju Baltijā. VELUX Grupa, sadarbībā ar franču uzņēmumu NETATMO š.g. oktobrī Baltijā un Centrālajā Eiropā prezentēs inovāciju tirgū: produktu VELUX ACTIVE. Šī logu sistēma palīdz nodrošināt komfortablu iekštelpu klimatu ēkās, balstoties uz gudro sensoru datiem (gudrie sensori monitorē telpu temperatūru, mitruma un CO2 līmeni). Balstoties uz šiem datiem, tālvadības jumta logi, žalūzijas, saulessargi un slēģi tiek automātiski atvērti vai aizvērti, tā nodrošinot optimālu iekštelpu klimatu.

„Ir aplēsts, ka ieņēmumi SMART home (viedās mājas) tirgū augs par 15-20% nākamajos piecos gados, un IoT (Internet of Things) tehnoloģiju nozare attīstīsies vēl straujāk nekā mobilo ierīču un tehnoloģiju nozare. Būvējot un attīstot veselīgas ēkas, izmantojot inovatīvas tehnoloģijas, mēs dodam iespēju NĪ nozares attīstītājiem un šīs jomas uzņēmējiem būt atšķirīgiem un vairāk konkurētspējīgiem tirgū,” piebilst viņš.

Kristaps Kļava, SIA Merko  lāzerskenēšanas nodaļas vadītājs – inženieris ar vairāku gadu pieredzi 3D lāzerskenēšanā dažādos objektos Latvijā (piemēram, tik sarežģītos kā baznīcas un vēsturiskās ēkas), pastāstīs par šo tehnoloģiju, kas jau iekaro pasauli. „Tā ir viena no ēku uzmērīšanas metodēm, ar kuras palīdzību ir iespējams ātri un ar augstu precizitāti iegūt ēkas 3D punktu mākoni, ko tālāk arhitekti/projektētāji var izmantot ēkas projektēšanā. Šādā veidā ir iespējams izveidot precīzāku ēkas projektu un izvairīties no papildus izmaksām un laika, kurš būtu jāpatērē, labojot projektu ēkas būvniecības laikā. Ceļot jaunu ēku, šo metodi ir iespējams izmantot ēkas būvniecības kontrolei, lai pārliecinātos: tas, kas uzprojektēts, tiek arī uzbūvēts, tādējādi saglabājot projekta kvalitāti. Interjera dizaineri šo metodi var izmantot, projektējot dzīvokļu interjerus, jo dzīvokļa izmēri jau ir pieejami 3D formātā, šādu piedāvājumu klientam jau sākuma stadijā pārnesot 3D vidē,” saka K. Kļava, piebilstot, ka minētie piemēri ir tikai daži no daudzajām un dažādajām 3D lāzerskenēšanas pielietošanas iespējām, par kurām sīkāk tiks runāts un arī rādīts Forumā.

27. un 28. septembrī pirmo reizi Latvijā RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O 6 Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA ar ģenerālā sponsora - Bill.me  atbalstu organizē, starptautisku forumu, kas veltīts tehnoloģijām nekustamo īpašumu nozarē – PropTech Riga. Galvenā uzmanība forumā tiks veltīta inovatīviem risinājumiem, kas iekaro un maina nekustamo ipašumu nozari. Specialisti no Eiropas valstīm dalīsies savā pieredzē šajā jomā un arī novērtēs start-up uzņēmumus. PropTech Riga pulcēsies visi tie, kam ir interese par karstākajām tehnoloģiju tendencēm, un kuri jūt, ka pasaule mainās un vēlas piedalīties šajās pārmaiņās.

Vairāk informācijas par konferenci PropTech Riga – proptechriga.lv.

Papildu informācija:
Anita Ozoliņa, projektu vadītāja
E-pasts: lanida@lanida.lv,
Tālr.: 29742721, 67332034