Перейти к основному содержанию

elanida

Home
Mail
Home
Mail

elanida

Forumā “PropTech Riga 2018” satiksies divas pasaules: nekustamo īpašumu un tehnoloģiju nozare, lai rastu efektīvus risinājumus attīstībai

27. un 28. septembrī Rīgā pirmo reizi Latvijā notiks starptautiska konference, kas veltīta tehnoloģijām nekustamo īpašumu nozarē - PropTech Riga. Konferences ietvaros norisināsies arī sacensība - izaicinājums ar nekustamo īpašumu jomu saistītu jaunuzņēmumu (start-up) vidū. Konferenci organizē Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA ar Ģenerālā sponsora - Bill.me atbalstu.

Žans Mauris, PropTech Riga programmas direktors un Latvijas Start-up asociācijas pārstāvis pastāstīja, ar ko īpašs ir šis pasākums. „Konferences galvenais mērķis ir savest kopā divas pasaules: nekustamo īpašumu un tehnoloģiju jomas uzņēmējus, lai viņi beidzot runātu savā starpā, un rastu risinājumus sasāpējušām problēmām, kas ļautu augt straujāk un darboties efektīvāk. Mēs būtu ļoti gandarīti, ja pēc šīs konferences notiktu kaut vai viens darījums vai turpinātos sadarbība, jo gan Latvijai, gan Baltijai kopumā ir liels potenciāls kļūt par pasaulē modernās tehnoloģiju tendences – PropTech* - centru.”


* no angļu valodas: property - īpašums, tech - tehnoloģijas


Kā radās ideja – organizēt pirmo PropTech Riga konferenci?


- Līdz šim ir notikuši daudz šādu – tehnoloģiju – ievirzes pasākumu, piemēram, iesācējuzņēmumiem u.c. Pirms pāris gadiem parādījās tendence, ka, balstoties uz tehnoloģiju jomu, sāka parādīties satelītpasākumi, kas fokusējas uz kādu konkrētu nozari. Pašlaik pasaulē ļoti aktuāls ir PropTech termins un viss ap šo jomu kļūst ļoti populārs. Tas tādēļ, ka nekustamā īpašuma industrijā ir sakrājušās daudzas problēmas, kuras risināt palīdz tehnoloģijas, kā arī sasniegt izaugsmi, un liek pavisam citādāk skatīties uz savu klientu:  no digitāla skatpunkta un laikmetam atbilstoši. Klienti pašlaik sagaida pavisam citu apkalpošanu, komunikāciju utt. Tāpēc, pavērtējot visu, kas pie mums, Baltijā, notiek, redzams, ka ir bijušas lielas, vispārīgas konferences, bet ļoti maz ir tādu, tieši fokusētu forumu. LANĪDA apvieno nekustamo īpašumu jomas profesionāļus, savukārt es nāku no tehnoloģiju pasaules. Šī ir laba kombinācija, kas ļaus šo divu pasauļu cilvēkus savest kopā un beidzot likt runāties savā starpā, saprast, kur ir kādas problēmas, un kā kopā tās varam risināt. Vēlme ir parādīt esošajiem nekustamo īpašumu jomas „spēlētājiem”, ka revolūcija jau notiek.


Jūs gribat teikt, ka nekustamo īpašumu nozare ne tikai Latvijā, bet arī globāli, ir diezgan neattīstīta no šī digitālā skatpunkta?

- No digitālā viedokļa – jā. Nozarē attīstība šai ziņā tikai tagad sākas, un to īpaši veicina blokķēde un viss, kas saistīts ar šo tehnoloģiju ((blockchain): izkliedēta, decentralizēta datu bāze - pastāvīgi augošs sakārtotu ierakstu bloks – red.), ieskaitot līdzekļu piesaistīšanu caur  ICO (Initial Coin Offering - publiska finanšu līdzekļu piesaistīšana, izmantojot kriptovalūtu (virtuālo valūtu), emitējot jaunu virtuālo valūtu (no angļu valodas – coins) vai tā saucamos tokenus (no angļu valodas - token)-red.). Vēl pirms pāris gadiem visi iepazina un par veiksmīgu atzina finanšu piesaistes avotu – pūļa finansējumu (t.s. croud funding). Tagad populārs kļūst ICO, un tā ir vēl viena iespēja piesaistīt mazos investorus lieliem projektiem. Šur tur pasaulē tas jau notiek un ir jau bijuši pirmie pilotprojekti.

Pastāstiet sīkāk, kas tiek plānots PropTech Riga konferencē!


- Konferenci esam sadalījuši piecos lielos tēmu blokos. Tās ir tēmas, kas šajā digitālajā laikmetā ir aktuālas nekustamā īpašuma nozarei, un kuru ietekmi industrija jūt visvairāk.
 

Pirmā tēma būs viss, kas saistīts ar klientiem: pārdošana, apkalpošana. Klienti mainās, sagaida citu komunikāciju un cita līmeņa attieksmi, turklāt to visu – caur digitāliem kanāliem (ne tikai klātienē). Mēs runāsim par virtuālo realitāti, sociālajiem medijiem, digitālo un satura mārketingu, tātad - visas jaunākas tendences mārketingā, pārdošanā un prezentācijā.

 
Otrā lielā tēma, ko ietekmē tehnoloģijas, ir īpašuma pārvaldīšana. Atcerēsimies un parunāsim par jau populāro co-working jeb kopdarba konceptu, par jauno tendenci co-living jeb kopā dzīvošanu, kas mazliet atgādina padomju gadu komunālos dzīvokļus, tikai daudz labākā, modernākā versijā. Šajā tēmas blokā runāsim arī par mākslīgo intelektu un mašīnmācīšanos, kas palīdz apstrādāt datus un piedāvāt labākus, efektīvākus risinājumus. Gribam kopā atrast un definēt, kādas problēmas ir īpašumu pārvaldītājiem. Piemēram, „padsmit” īpašumus pārvaldot, nevar prognozēt ieņēmumus un naudas plūsmu u.tml., tad lai jaunās tehnoloģijas palīdz šīs problēmas atrisināt!


Trešā lielā tēma būs viss, kas saistīts ar finansēm un juridiskajiem jautājumiem. Šajā sadaļā vairāk fokusēsimies uz blokķēdes tehnoloģiju, jo ir ļoti liela interese par kriptovalūām, pūļa finansējumu, kā arī par jaunumiem, kas saitīti ar juridiskiem jautājumiem. Zinām, ka Latvijā tiek attīstīta e-notāra sistēma, kas paredz notāra pakalpojumus online režīmā nevis klātienē; tas arī ļoti mainīs nozari.

Ceturtā tēma interesēs projektu attīstītājiem, jo mēģināsim rast atbildes uz jautājumu, kas pašlaik būtu jābūvē un kā jābūvē? Arvien populārāki kļūst t.s. smart real estate jeb gudrie īpašumi, arī lietu internets (internet of things jeb IoT): lieli un mazi gadžeti, kas saslēgti kopā savā starpā un palīdz, atvieglo ikdienu: ekonomēt apkuri, regulēt apgaismojumu, kontrolēt atmosfēru mūsu īpašumos. Šai sadaļā būs fokuss uz lietām, ko sagaida gala patērētājs – īpašuma pircējs.


Un visbeidzot – piektā tēma, kas patiesībā būtu noderīga ikvienas nozares pārstāvim: kultūra. Te nerunāsim par kultūru tās klasiskajā izpratnē, bet gan par organizācijas, uzņēmuma iekšējo kultūru, kas arī šobrīd piedzīvo pārmaiņas. Ja agrāk lielās kompānijas bija tās, kas „apēda” mazos uzņēmumus, pašlaik tieši mazie uzņēmumi, kas ir ātri, fleksibli, var „apēst” lielos uzņēmumus, kas ir pārāk kūtri un neseko jaunākajām tendencēm. Tas jau ir pierādīts ar vairākiem piemēriem.

 
Katrā no tēmām runātāji runās gan par šīm, jaunajām tendencēm, gan arī būs praktiski piemēri, kā šīs tehnoloģijas jau tagad tiek pielietotas (un kāpēc tās būtu jāpielieto) un kāda ir atdeve no tām.

Kas uzstāsies konferencē?


- Gandrīz visi lektori ir ar starptautisku pieredzi PropTech jomā. Būs pārstāvētas dažādas valstis: Šveice, Vācija, Austrija, Somija, Čehija, Slovākija, Amerika, Krievija.. Protams, arī mūsu tuvākie kaimiņi – Lietuva un Igaunija.


- Konferences laikā notiks izaicinājuma konkurss startup iesācējuzņēmumiem, kas darbojas PropTech nišā, lai tie varētu savas idejas, kas noderīgas NĪ jomas uzņēmumiem, prezentēt uz skatuves. Esam iecerējuši aicināt piedalīties konkursā šos uzņēmumus ne tikai no Baltijas, bet arī no tuvējām Austrumeiropas valstīm. Aicināsim t.s. enģeļinvestorus vai investīciju fondus, kas investē šajos startup uzņēmumos, lai viņi paši var pieņemt lēmumu par labākajiem, kuros vērts ieguldīt.


Ko Jūs pats sagaidāt no šīs konferences?

- Es būtu ļoti apmierināts un gandarīts, ja pēc konferences notiktu kaut vai viens darījums starp NĪ uzņēmumu un kādu tehnoloģiju izstrādātāju, vai vismaz sadarbība un pārrunas turpinātos. Jo, kā teicu iepriekš, galvenais uzdevums ir savest šīs divas pasaules kopā, lai sāktos dialogs, lai cilvēki saprastos. Mēs – tehnoloģiju jomā strādājošie – varam veicināt NĪ uzņēmumu izaugsmi, to inovatīvo domāšanu. Protams, ir uzņēmumi, kas jau seko jaunām tendencēm un daudz ko lietas labā jau dara! Tomēr ir arī vēl tādi, kas joprojām domā mazliet vecmodīgā stilā, tāpēc gribam pamainīt domāšanu, jo no tās sākas visas pārmaiņas, inovācijas, attīstība.

Cilvēciski ir baidīties no visa jaunā..

 
- Tieši tā, ir bailes, bet šajā konferencē mēs gribam palīdzēt tikt vaļā no šīm bailēm, gribam parādīt konkrētus piemērus, kad tehnoloģijas jau veiksmīgi izmanto un tirgus uz to atbild pozitīvi, ka tas darbojas! Ja redzēsim, ka ir liela interese par PropTech jomu, plānojam, ka nākamgad mēs organizēsim vēl lielāku pasākumu, kas skars visu Baltijas reģionu. Lai gan arī šogad lēšam, ka aptuveni 30-40% konferences dalībnieku varētu būt no kaimiņvalstīm.


Kuras no globālām PropTech tendencēm jau drīzumā varam sagaidīt Latvijā, vai tomēr kāds laiks jāpagaida, lai tās te „iedzīvotos”?

- Latvijā noteikti kaut kas notiks, un ticu, ka tas būs saistīts ar blokķēdi, ICO. Iespējams, jau pašlaik mūsu valstī ir cilvēki, kas investē kriptovalūtas īpašumos, tikai mēs to nezinām. Ticu, ka tas notiks jau pavisam drīz.

 
Otra lieta: cilvēki arvien vairāk sāk domāt par gudrajiem īpašumiem un gudrajām lietām, izmantojot tehnoloģijas. Pašlaik nevaru nosaukt konkrētus projektus, bet konferences laikā par tiem noteikti uzzināsim. Piedāvājums gudrajām ierīcēm tirgū ir milzīgs, ņem un tikai izmanto!
Esmu pārliecināts, ka uzņēmumi un to kultūra sāks mainīties, jo būs sapratuši, ka iekšējā kultūra ir tā, kas ved uz izaugsmi, un, ka ir jāmainās un tas jādara ātri, tādēļ NĪ uzņēmumi dosies arvien vairāk jauno tehnoloģiju virzienā un tuvināsies IT jaunuzņēmumiem.

Nākamā tendence: iespējams, tas nebūs tikai Latvijas, bet gan Baltijas līmeņa jautājums, un tas notiks tuvāko 3-5 gadu laikā, kad parādīsies kāds lielo NĪ uzņēmumu izveidots fonds, kas investēs jaunajās tehnoloģijās. Pašlaik lielie uzņēmumi katrs pats par sevi kaut ko iegulda, meklē jaunus risinājumus, bet, ja nozarē kopumā varētu ieguldīt, lai attīstītu PropTech jomu, tas varētu būt ļoti interesanti.

Līdz šim mūs vairāk pazīst kā FinTech centru, kāpēc gan mēs nevarētu kļūt par PropTech jomas centru, jo šī ir ļoti „karsta” tendence pasaulē. Mums ir liels potenciāls, tāpēc, ka esam mazs reģions un te ir ļoti lēti eksperimentēt. Piemēram, Londonā eksperimentēt ar jauno, gudro ēku projektiem ir ļoti dārgi un ir nepieciešamas milzīgas investīcijas, bet pie mums ieguldījumi ir salīdzinoši nelieli. Tas varētu būt viens no iemesliem, kāpēc uzņēmumi nāktu uz šejieni, un šī konference varētu dot tiem grūdienu, un parādīt pasaulei, ka te notiek kaut kas jauns, ka te top moderni, progresīvi produkti NĪ nozarei, kas varētu raisīt arī globālu interesi.

Pirmo PropTech Riga konferenci organizē Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA ar Ģenerālā sponsora - Bill.me atbalstu.

Vairāk informācijas par PropTech Riga – proptechriga.lv.


Papildu informācija:
Irina Sjarki,
LANĪDA izpilddirektore
E-pasts: lanida@lanida.lv, Tālr.: 67332034