Pārlekt uz galveno saturu
Home
Mail
Home
Mail

Darījumpratības un aģenta lomas nozīme neskaidros tirgus apstākļos

z

Ģeopolitiskie izaicinājumi, inflācija, Euribor likmes kāpums – pēdējie divi gadi nekustamo īpašumu tirgu piesātinājuši ar notikumiem, ko miera laikos mēdzam piedzīvot 10 gadu ilgos periodos. Šie notikumi tiešā veidā atstāj iespaidu gan uz iedzīvotāju maciņu, gan uz iespējām kvalitatīvi orientēties tirgū. Šādos apstākļos būtisku lomu spēlē nekustamā īpašuma tirgus aģenti, kuriem aktuālajā ekonomiskajā vidē ne tikai jādomā, kā nopelnīt, bet arī jāstiprina iedzīvotāju zināšanas un prasmes darījumos ar nekustamo īpašumu jeb darījumpratība.

 

 

Daļa no nekustamo īpašumu tirgus allaž bijusi saistīta ar prognozēm. Diemžēl aizvadīto divu gadu notikumi mūs ir ievirzījuši tādā vidē, kur neviens nevar atļauties prognozēt, kā mēs dzīvosim pēc gada, diviem vai pieciem. Šādos apstākļos sevišķi svarīgi ir izvērtēt darījuma pamatotību esošajā ekonomiskajā vidē, un prātīgus lēmumus spēs pieņemt tie iedzīvotāji, kuri ievāks pēc iespējas plašāku apjomu kvalitatīvas informācijas – šajā gadījumā mēs to varam saukt par darījumpratību.

 

 

Darījumpratība, jeb kāpēc kvalitatīva aģenta darbs kļūst nozīmīgāks?

 

Nav vairs tie laiki, kad investīcija teju jebkāda veida nekustamajā īpašumā nāca komplektā ar samērā drošām prognozēm par tā ienesīgumu vai būtisku vērtības palielināšanas nākotnē. Šobrīd tirgus telpa jāvērtē krietni skrupulozāk, un nepieciešamība pēc visaptverošas analīzes un kvalitatīva aģentu darba ir lielāka nekā jebkad iepriekš.

 

Ja runājam par darījumpratību, tad, domājot par mājokļa iegādi, galvenais ir precīzi noteikt savas vajadzības un finansiālās iespējas, noliekot vēlmes otrajā plānā. Tas nozīmē, ka objektīvi jāaprēķina naudas apjoms, ko esam gatavi tērēt mājokļa iegādē, un kas svarīgi – arī naudas jeb līdzfinansējuma cena. Redzam, ka pašreizējais nozares piedāvājums gan mājokļa, gan kredīta cenu kontekstā cilvēkus spiež domāt piezemētāk un racionālāk, plašāku iedzīvotāju daļu virzot uz otrreizējo dzīvokļu tirgu, kur mājokļa gala cena un potenciālais ikmēneša kredītmaksājums ir atbilstošāks ierindas iedzīvotāja maksājumu “celtspējai”. Pat neskatoties uz to, ka šādā mājoklī apkures sezonā var nākties sadzīvot ar lielākiem siltumenerģijas rēķiniem.

 

Nekustamo īpašumu aģentu loma šādos nenoteiktības apstākļos pieaug.  Šobrīd aģentam konsultācijas procesos jāspēj iejusties ne tikai pārdevēja amatā, bet jāprot pārstāvēt procesu arī no ekonomista, būvnieka, jurista un dažreiz – arī psihologa perspektīvas. Diemžēl konsultējot godīgi un atklāti, aģenti mēdz sev liegt plašākas peļņas iespējas, taču tā diemžēl ir aroda garozas daļa. Arī mākslīgā intelekta piedāvātais resurss nekustamā īpašuma nozarē varētu stiprināt analītisko darba pusi, taču diez vai spēs pienācīgi ņemt vērā subjektīvas lietas, piemēram, īpašuma atrašanās vietu ainaviskā vidē un citus emocionālus faktorus. Domājot par mājokļa iegādi, neliedziet sev aģenta konsultāciju, it sevišķi tādos brīžos, kad orientēties aktuālajos sociāli ekonomiskajos un tirgus procesos var tikai tie, kas tam velta vērā ņemamu laiku un ir ar zināmu pieredzes bagāžu.

 

 

Kas ir pozitīvie vektori pašreizējā tirgus dinamikā?

 

Šī gada pirmajā ceturksnī par teju piekto daļu augusi iedzīvotāju interese par privātmāju celtniecības būvatļauju izņemšanu. Šis signāls apliecina, ka cilvēkiem ir vēlme uzlabot savu dzīves kvalitāti arī ekonomiski izaicinošos periodos, turklāt mēs, latvieši, esam praktiski cilvēki, kuri vairumā gadījumu meklēs un izvēlēsies saimnieciski izdevīgāko veidu, kā realizēt ieceri par savu mājokli. Ņemot vērā, ka zemes vairāk nepaliek, šai tendencei turpinoties, nevar izslēgt gaidāmu cenu kāpumu arī šajā segmentā.

 

Ja salīdzinām tirgus situāciju ar mūsu kaimiņvalstīm, tad Latvijā mājokļu pieejamība joprojām ir krietni demokrātiskākā līmenī nekā Lietuvā un jo sevišķi Igaunijā. Cenas jaunajos projektos Tallinas centrā svārstās robežās no 4500 - 6000 eiro par kvadrātmetru, kamēr Rīgas centrā jaunie projekti maksā 3200 - 4200 eiro par kvadrātmetru. Skaidrs, ka tirgus cenām jākorelē ar vietējo iedzīvotāju pirktspēju, tāpēc ar interesi vērosim, kā cenu tendences turpinās attīstīties visās Baltijas valstīs.

 

26. maijā norisināsLatvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) un bankas Citadele organizētā nekustamo īpašumu nozares konference, kurā nozares un citu jomu profesionāļi dalās ar savu pieredzi un redzējumu par nekustamā īpašuma tirgū notiekošo.

 

 

Par LANĪDA

LANĪDA ir plašākā un ietekmīgākā nekustamo īpašumu darījumu nozares organizācijā Latvijā, kas pārstāv 18 lielākās un godprātīgākās kompānijas un 243 nekustamā īpašuma starpniekus, kuri savā darbībā īsteno profesionālus darbības principus.

LANĪDA iestājas par sakārtotu nozari, kas darbojas uz tiesiskiem pamatiem un augsti profesionālu kompāniju darbību, kas nodrošina  klientiem drošus darījumus un ētisku saskarsmes kultūru.

 

Par Citadeles Grupu

Citadeles misija ir modernizēt finanšu nozari un sniegt privātpersonām un uzņēmējiem visā Baltijā vairāk iespēju. Citadelei Baltijā 2022. gadā bija 374 000 aktīvo klientu, jaunos aizdevumos izsniegti 1,2 miljardi eiro, kopējam kredītportfelim sasniedzot 2.9 miljardus, un depozītu apjoms veidoja 3.9 miljardus eiro.

Līdztekus klasiskajiem bankas pakalpojumiem banka Citadele saviem klientiem piedāvā virkni jaunākās paaudzes finanšu tehnoloģijās bāzētu pakalpojumu, piemēram, mūsdienīgu lietotni, bezkontakta norēķinus un zibmaksājumus. Citadele pirmā Baltijā privātpersonām sāka piedāvāt iespēju atvērt kontu ar selfiju, maksāt ar gredzenu un veikt pārskaitījumus uz mobilā tālruņa numuriem. Savukārt uzņēmumi aktīvi izmanto iespēju ne vien atvērt kontu attālināti un pieteikties finansējumam sava biznesa attīstībai, bet arī pieņemt maksājumus ar Citadele Phone POS lietotni un universālo e-komercijas risinājumu Klix.

Banka Citadele ir Grupas mātes uzņēmums Latvijā, un tās meitas uzņēmumi un filiāles darbojas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.