Pārlekt uz galveno saturu

elanida

Home
Mail
Home
Mail

elanida

Biroju tirgus pārskats

Biznesa pakalpojumu centri joprojām ir viens no galvenajiem ārvalstu tiešo investīciju (ĀTI) avotiem un viens no lielākajiem nodarbinātības sektoriem Centrālās un Austrumeiropas (CAE) reģionā.

Rīga, 2021. gada 9. septembrī  - 2021. gada pirmajā pusgadā nomnieki 15 CAE valstu galvaspilsētās iznomāja vairāk nekā 1,1 milj. m2 modernu biroju telpu. Visvairāk biroja telpu tika iznomāts Varšavā (249 300 m2), kam sekoja Prāga un Budapešta. Saskaņā ar Colliers publicēto ziņojumu "ExCEEding Borders – Office Markets & Business Services in CEE-15" biznesa pakalpojumu sektors joprojām rada lielu pieprasījumu un nomnieku aktivitāti, un tas ir viens no lielākajiem nodarbinātības sektoriem CAE reģionā.

2021. gada pirmajā pusgadā kopējā moderno biroju platība 15 CAE valstu galvaspilsētu tirgos sasniedza vairāk nekā 29 milj. m2. Jauno biroju piedāvājums šajos tirgos šajā periodā sasniedza nedaudz vairāk nekā 640 000 m2, un vēl 2,2 milj. m2 tiek aktīvi attīstīti un tiks pabeigti tuvāko 2–3 gadu laikā.

Kevins Turpins (Kevin Turpin), Colliers reģionālais pētniecības direktors CAE reģionā, skaidro: “Ar pandēmiju saistīto pārmaiņu dēļ CAE valstu lielākajos biroju tirgos 2020. gadā biroju pieprasījums samazinājās vidēji par 30% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Arī 2021. gada pirmajā pusgadā bija vērojami līdzīgi zemi rezultāti, tomēr dažos tirgos, tostarp Varšavā, ir sākusies atveseļošanās.

Lielu daļu pieprasījuma jeb nomnieku darbības CAE tirgos veido moderno biznesa pakalpojumu sektors, kas ir viena no lielākajām biroju nomnieku grupām reģionā un aizņem aptuveni 35% no 15 CAE galvaspilsētu moderno biroju tirgus daļas. Tomēr šie biznesa pakalpojumu centri atrodas ne tikai galvaspilsētās, bet arī ārpus tām, jo īpaši Polijas, Čehijas un Rumānijas reģionālajos tirgos.”

Eriks Bergmans, Colliers Latvia Aģentūras vadītājs: “Biznesa pakalpojumu centri ir nozīmīga Latvijas moderno biroja telpu sektora daļa. Nesen tika atvērts Swisscom birojs, kas tuvāko pāris gadu laikā plāno ievērojami paplašināties. Mēs redzējām arī dažus jaunpienācējus, piemēram, TheSoul Publishing un Norwegian Air Resources Latvia, kas par savu jauno atrašanās vietu ir izvēlējušies augstākās kvalitātes birojus Rīgā. Pēdējo 18 mēnešu laikā biroja darbs ir ļoti mainījies, un tas nekad nebūs tāds kā iepriekš, jo tagad tas vairs nav tik cieši saistīts ar darbu biroja telpās. Tomēr uzņēmumi saprata, ka ir jāizveido kopīga platforma – fiziska vieta, kur tikties ar kolēģiem, socializēties, produktīvi diskutēt un ražot jaunas idejas. Jau šobrīd redzam, ka lielie uzņēmumi sākuši reorganizēt savas biroju telpas, izveidojot plašākas zonas kopīgam darbam, atpūtai un socializācijai, iekārtojot mazāk darba galdu individuālajam darbam, un aktīvi īstenojot kopīgu darba telpu (hot-desk, clean-desk) principus. Tādējādi biroju telpas nav kļuvušas mazākas, bet ir mainījies to lietojums un izskats.”

Daudzās reģiona valstīs biznesa pakalpojumi ir kļuvuši par vienu no galvenajiem ĀTI avotiem un vienu no lielākajām nodarbinātības nozarēm, un lēš, ka šajā ziņojumā aplūkotajos tirgos ir nodarbināti vairāk nekā 1 miljons cilvēku.

Lai gan pētījuma autori ziņo, ka divciparu ikgadējais nodarbinātības pieaugums šajā nozarē daudzās valstīs pēdējā laikā ir pazeminājies līdz vidējam un augstam viencipara skaitlim, CAE reģions joprojām piesaista jaunus ieguldījumus un paplašina esošos centrus. Šos panākumus, kas turpināsies vēl daudzus gadus, lielā mērā ir nodrošinājis reģionu darbaspēks, ko veido labi un augsti izglītoti un talantīgi cilvēki ar ļoti labām valodu prasmēm.

*Šajā ziņojumā iekļautas CAE-15 valstis: Albāniju, Bosniju un Hercegovinu, Bulgāriju, Horvātiju, Čehiju, Igauniju, Ungāriju, Latviju, Lietuvu, Melnkalni, Poliju, Rumāniju, Slovākiju, Slovēniju un Ukrainu.

Relīzi sagatavoja:

Anastasija Ruža

Colliers PR&Mārketinga nodaļa | Baltija

anastasija.ruza@colliers.com

+371 29262468

 

Pētījums apskatāms te: ExCEEding%20Borders%20Office%202021.FINAL_.pdf