Pārlekt uz galveno saturu

elanida

Home
Mail
Home
Mail

elanida

Arco Real Estate: Privātmājas galvenokārt būvē savām vajadzībām

Rīgas un tās apkārtnes privātapbūves sektorā 2017. gadā novērots aktivitātes pieaugums – reģistrēto darījumu skaits palielinājās gan privātapbūves zemes, gan privātmāju segmentā. Turklāt joprojām tika novērota tendence privātmājas būvēt savām vajadzībām, proti, bez iepriekšēja nodoma tās realizēt tālāk, secina ARCO REAL ESTATE valdes loceklis Māris Laukalējs.

“Par minēto segmentu aktivitātes palielināšanos skaidri norāda arī pērn izsniegto būvatļauju skaits, kas, salīdzinot ar 2016. gadu, pieauga par 47 %. 2017. gadā jaunu privātmāju būvniecībai izsniegtas 1948 būvatļaujas, un tas ir pēdējo deviņu gadu lielākais rādītājs,” spriež nozares eksperts.

Kā liecina ARCO REAL ESTATE tirgus pārskata dati, 2017. gadā apbūves zemes gabalu (virs 600 m²) darījumu skaits Rīgā un tās apkārtnē kopumā pieauga par 17 %, kamēr privātmāju darījumu aktivitāte, salīdzinot ar 2016. gadu, palielinājās par 7 %.

Visvairāk privātapbūves zeme pērn tika pirkta Imantā (34 darījumi), Beberbeķos (18), Trīsciemā (12), Bieriņos (12), Jaunciemā (11), Āgenskalnā (8), Brekšos (8), Ziepniekkalnā (7), Šampēterī (5) un Vecdaugavā (5). Pārējos Rīgas privātmāju rajonos reģistrēto darījumu skaits bija mazāks nekā pieci. 

Apkopojot Valsts zemes dienesta datus par reģistrētajiem darījumiem ar privātmājām, secināts, ka 2017. gadā Rīgā un tās apkārtnē visvairāk darījumu notika Dārziņos (90 darījumi), Ziepniekkalnā (39), Imantā (35), Āgenskalnā (30) un Bieriņos (24). Šajos rajonos notika gandrīz puse no visiem 1959 pērn reģistrētajiem darījumiem. Citās Rīgas apkaimēs gada laikā bija mazāk par 20 darījumiem.

Lai arī privātapbūves zemes darījumu skaits 2017. gadā pieauga, Rīgas apkārtnē darījumos reģistrētās cenas samazinājās, darījumu vidējai vērtībai sarūkot par 5 %. Pretēja aina tika novērota Rīgā, kur pērn darījumu vidējā cena nedaudz palielinājās (+ 1 %). Lielākais 2017. gadā konstatētais privātapbūves zemes darījums notika Mežaparkā par 212 EUR/m². Tikmēr lētākie zemes gabali konstatēti tādās Rīgas apkaimēs kā Dārziņi, Trīsciems, Šķirotava un Beberbeķi – tur darījumu vidējās cenas svārstījās no 10 līdz 15 EUR/m².

Tāpat cenu izmaiņas pērn novērotas privātmāju segmentā: Rīgā cenām bija tendence palielināties (+ 9 %), turpretī Rīgas apkārtnē tās, saglabājot stabilitāti, gandrīz nemainījās. Rīgā 2017. gadā lielākās privātmāju darījumu vidējās summas reģistrētas Ķīpsalā un Mežaparkā, tikmēr Rīgas apkārtnē darījumu lielākās summas pērn fiksētas Garkalnes novadā.

Analizējot pieprasījumu, konstatēts, ka 2017. gadā visbūtiskāk tas pieauga pēc privātmājām cenu amplitūdā no 100 000 līdz 175 000 eiro. Šajā cenu diapazonā palielinājās darījumu skaits gan Rīgā, gan Rīgas apkārtnē. Pagājušajā gadā pieprasītākās bija privātmājas platībā no 100 līdz 250 m² (35 % no darījumu kopskaita). Savukārt vispieprasītākie bija zemes gabali platībā no 500 līdz 1 250 m², un to darījumu skaits kopā veidoja gandrīz pusi (48 %) no notikušo darījumu skaita gada laikā.

Plašāka informācija pieejama ARCO REAL ESTATE privātapbūves zemes un privātmāju tirgus pārskatā – http://bit.ly/privatapbuve. 

ARCO REAL ESTATE ir viens no lielākajiem nekustamo īpašumu uzņēmumiem Latvijā, dibināts Igaunijā, 1992.  gadā. Uzņēmums ir kotēts Tallinas fondu biržā kopš 2007. gada jūnija. ARCO REAL ESTATE Latvijā uzsācis darbību 1997. gadā un šobrīd sniedz pakalpojumus Rīgā, Jūrmalā, Saulkrastos, Daugavpilī, Jelgavā, kā arī Liepājā un Limbažos. Uzņēmumā tiek nodarbināti vairāk kā 80 kvalificēti speciālisti.

Papildu informācijai:
Dainis Guks
Mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītājs
dainis.guks@arcoreal.lv
www.arcoreal.lv