Pārlekt uz galveno saturu
Home
Mail
Home
Mail

ALTUM jauno speciālistu programma veicinās darījumu skaitu jaunajos projektos

Attīstības finanšu institūcijas ALTUM, kas sniedz valsts atbalstu mājokļu iegādē, jaunais atbalsta instruments jaunajiem speciālistiem veicinās darījumu skaita pieaugumu jaunajos projektos. Kopš 1. marta, kad šī programma tika atvērta, jau jūtama liela interese par to: pirmajās nedēļās jau apstiprināti 40 īpašumu iegādes pieteikumi un kopā trijos gados pie mājokļiem varētu tikt vairāk nekā 3000 jauno profesionāļu. 

Par tonotikušajā Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA konferencē „Kā attīstīsies nekustamo īpašumu tirgus Latvijā?”, ko Asociācija organizēja sadarbībā ar Luminor, informēja Inese Zīle, ALTUM valdes locekle.

Nekustamo īpašumu jomas uzņēmēji pauduši atbalstu ALTUM programmai, gan tad, kad valdība lēma par ģimeņu atbalsta turpināšanu pērn rudenī, gan arī tad, kad radās ideja par jauno speciālistu atbalstu. NĪ profesionāļi ir norādījuši, ka tādējādi daudzām ģimenēm ir bijusi iespēja uzlabot savus dzīves apstākļus, savukārt jaunie speciālisti, kas veido karjeru, nav precējušies un ir bez bērniem, pārsvarā bija spiesti īrēt dzīvokļus un maksāt samērā lielas summas, neko neuzkrājot sev. Atbalsta programma dotu drošību jaunajiem cilvēkiem gan veidojot ģimeni, gan jaunajiem speciālistiem palikt strādāt Latvijā. 

ALTUM valdes locekles teiktais konferencē apliecināja, ka kopš 1. marta, kad tika atvērta šī programma jaunajiem speciālistiem, pirmajās nedēļās tā bijusi ļoti pieprasīta: jau apstiprināti 40 īpašumu iegādes pieteikumi, un kopā trijos gados pie mājokļiem varētu tikt vairāk nekā 3000 jauno speciālistu. I. Zīle piebilda: „Kad 2015. gadā atklājām jauno ģimeņu atbalsta programmu, tā „ieskrējās” samērā lēnām. Jaunie speciālisti ir bijuši daudz aktīvāki. Mūsu statistika liecina, ka 96% ģimeņu izvēlējušās pirkt mājokli nevis to būvēt (šī programma sniedz iespēju arī būvniecībai). Pārsvarā tika pirkti dzīvokļi sērijveida mājokļos, savukārt zem 10% - jaunajos projektos. Jauno speciālistu programma varētu būt tā programma, kas veicinās vairāk iegādes darījumus jaunajos projektos.” 

Inese Zīle, uzstājoties konferencē, stāstīja gan par atbalsta programmu ģimenēm ar bērniem, gan arī iepazīstināja ar jauno atbalsta instrumentu jaunajiem speciālistiem, iezīmējot atšķirības abās programmās. ALTUM mērķis ir sniegt valsts atbalstu, papildinot privāto finanšu tirgu, un galvenās atbalsta programmas ir domātas gan uzņēmējiem, gan privātpersonām. Mājokļu garantiju programmas galvenais uzdevums ir risināt bankai nepieciešamās pirmās iemaksas uzkrāšanas problēmu, lai saņemtu hipotekāro kredītu, ar ko saskaras gan jaunie speciālisti, gan arī ģimenes ar bērniem.

Ģimeņu ar bērniem atbalsta programmā vidēji gadā tiek izsniegtas ap 2500 garantiju, šogad pirmajos mēnešos izsniegtas 270 garantijas mēnesī. Ģimeņu programmas ietvaros pārsvarā tiek pirkti 2 istabu dzīvokļi aptuveni 60 tūkst. eiro vērtībā, un šie ģimeņu pirkumi ir ļoti pārdomāti. Lielākā aktivitāte ir, protams, aktīvākajā NĪ reģionā: Rīgā un ap to, bet pietiekami aktīvi programma darbojas arī citviet valstī. Speciāliste paredz, ka jauno speciālistu programma varētu būt plašākos mērogos, jo speciālisti varētu izvēlēties īpašumu arī attālāk no Rīgas, kur ir pieejamākas cenas. 

ALTUM līdz šim ir atbalstījis vairāk nekā 7700 ģimeņu un 11 300 bērniem nu ir savs mājoklis. No valsts budžeta līdz pērnā gada beigām atbalsta sniegšanai ir saņemti vairāk nekā 12.5 miljoni eiro, kas, ļāvis izsniegt garantijas vairāk nekā 50 milj. eiro apjomā. Tas savukārt kopējā ekonomikā devis pienesumu vairāk nekā 450 miljonu eiro apjomā. „Tas ir labs piemērs, kā veiksmīgi darbojas finanšu instrumenti,” atzina Zīle. Speciāliste uzteica labo sadarbību ar visām bankām,  kas iesaistījušās ALTUM mājokļu programmā. 

Šogad ģimeņu programmā piedzīvotas izmaiņas: tai turpmāk varēs pieteikties ģimenes ar bērniem vecumā līdz 23 gadiem, bet 1. martā piepulcējusies programma jaunajiem speciālistiem, kurā var pieteikties jaunie profesionāļi ar augstāko vai profesionālo izglītību vecumā no 18 līdz 35 gadiem. Jauno speciālistu programmai nav ierobežojumu īpašuma summas ziņā, bet ierobežojums ir garantijas apmērs: vai nu 20% no īpašuma cenas vai arī 50 tūkst. eiro, atkarībā no tā, kurš no ierobežojuma sliekšņiem iestājas pirmais. Speciāliste skaidroja: atšķirībā no ģimeņu programmas, kas tiek atbalstīta no valsts budžeta, jauno speciālistu programma veidota uz tirgus nosacījumu pamatiem, kas paredz, ka gada procentu likme par garantijas izmantošanu ir 4.8%. Salīdzinājumam, ģimeņu mājokļu programmā atbalsts atkarīgs no bērnu skaita ģimenē: ja tajā ir viens bērns, atbalsts pirmajai iemaksai būs 10% no aizdevuma summas, ja 2 bērni – 15%, ja 3 – 20%, kā arī ir ir noteikti aizdevuma apjoma griesti  – 200 tūkst. eiro. 

ALTUM eksperte demonstrēja ilustratīvu piemēru, ja speciālists iegādājas īpašumu (tas var būt gan dzīvoklis, gan privātmāja) 70 000 eiro apmērā. Ja speciālists izvēlas ņemt hipotekāro kredītu bankā, būtu nepieciešama 15% pirmā iemaksa, kas būtu apmēram 10 500 eiro. ALTUM var palīdzēt samazināt šo iemaksu par 10% (jeb 7 tūkst. eiro), un tad speciālistam būtu bankā jāiemaksā vien 3500 eiro, kas  labi atalgotiem profesionāliem ir saprātīgā termiņā uzkrājama summa. ALTUM garantijas termiņš ir 10 gadi, un speciālistam par šo garantiju gadā kopumā būtu jāsamaksā pāris simti eiro jeb ap 30 eiro mēnesī.

„Esam gatavi atbalstīt ikvienu jauno profesionāli, kurš kvalificēsies nosacījumiem,” teica I. Zīle, paskaidrojot, ka ALTUM maksimums trijās dienās var sniegt atbildi, vai pieteikumi kvalificējas atbalsta saņemšanai. 

Konference „Kā attīstīsies nekustamo īpašumu tirgus Latvijā?”, kuru Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA jau septito gadu organizē sadarbībā ar finanšu pakalpojumu sniedzēju Luminor šogad ir apmeklējis rekordliels dalībnieku skaits.

Spīkeru prezentācijas: https://ej.uz/1jqx

Fotogrāfijas: https://ej.uz/5eku 

Papildu informācija:
Irina Sjarki, LANĪDA izpilddirektore
E-pasts: lanida@lanida.lv, Tālr.: 67332034