Pārlekt uz galveno saturu
Home
Mail
Home
Mail

12. oktobrī LANĪDA valde iepazīšanās vizītē tikās ar ekonomikas ministru Viktoru Valaini

t

📍Asociācija Lanīda ekonomikas ministram Viktors Valainis aktualizē nepieciešamos uzlabojumus nekustamo īpašumu nozarē!

Lai iepazīstinātu ar nepieciešamiem uzlabojumiem nekustamo īpašumu nozarē, ceturtdien, 12. oktobrī, #LANĪDA valde iepazīšanās vizītē tikās ar ekonomikas ministru Viktoru Valaini.

Sarunas laikā #LANĪDA aktualizēja trīs prioritāros virzienus, kuros nepieciešamas straujas izmaiņas, tādējādi uzlabojot kopējo nozares “veselību”, ekonomisko izaugsmi un sabiedrības labklājību.

1️⃣ Lai mazinātu ēnu ekonomiku nekustamo īpašumu darījumos LANĪDA rosina samazināt kapitāla pieauguma likmi no 20 uz 10%.

Tas veicinātu nodokļu ieņēmumus un samazinātu gadījumus, kad starpība notiek skaidrā naudā. Tāpat LANĪDA uzstāj, ka starpnieku (EM reģistrēti) starpniecības pakalpojuma komisija ir iekļaujama attaisnojamos izdevumos kapitāla pieauguma likmes (IIN) aprēķinā.

2️⃣#LANĪDA norādīja uz nepieciešamību mazināt birokrātisko slogu mazināšana attiecībā uz NILLTPFN prasību ievērošanu.

Pēc LANĪDA aplēsēm tikai aptuveni 20% no darījumiem nekustamo īpašumu nozarē notiek, izmantojot nekustamo īpašumu aģentūras vai izmantojot Ekonomikas ministrijas reģistrā esošos nekustamo īpašumu starpnieku pakalpojumus. Pārējie darījumu notiek pašu spēkiem vai ar juristu-konsultantu palīdzību, vai, visticamāk, nelegālo mākleru atbalstu, kā rezultātā nav jāveic ne klientu izpētes, ne sankciju pārbaudes atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) likuma prasībām. LANĪDA provizoriskie aprēķini liecina, ka 80% nekustamo īpašumu nozares nav pakļauta NILLTPFN likumdošanai. Tomēr, ņemot vērā gan ģeopolitisko, gan ekonomisko situāciju, gan vienlīdzības un tiesiskuma principus, konsekvence attiecībā uz NILLTPFN būtu jāpiemēro un jāievēro visā nozarē.

3️⃣ Tāpat #LANĪDA aktualizēja jautājumu par nepieciešamību ieviest obligātu darījumu starpnieku sertificēšanu. Pēc LANĪDA aplēsēm tikai aptuveni pusi no nozarē strādājošajiem ir reģistrējušies Ekonomikas ministrijas darījumu starpnieku reģistrā. Tāpēc obligātā sertificēšana, kā to pierādījušas citas valstis, ir viens no efektīvākajiem instrumentiem, kā mazināt ne tikai ēnu ekonomiku, bet kopumā veicināt nozares attīstību. Pašlaik sertificēšanās ir brīvprātīga.