Pierakstīties šai RSS barotnei

Jaunās Datu aizsardzības regulas prasības skar gandrīz katru uzņēmēju

  • Publicēts Ziņas

Jau pavisam maz laika atlicis līdz 25. maijam, kad stāsies spēkā svarīgais Eiropas Savienības dokuments – „Vispārējās datu aizsardzības regula”. Izmaiņas skars ikvienu uzņēmēju, kas savu profesionālo darbību veikšanai apkopo, vāc un uzglabā visdažādākos datus: sākot no savu darbinieku informācijas līdz pat klientu datu bāzēm, foto, video u.c. datu materiāliem.

Lasīt vairāk...

Baltic Sotheby`s International Realty: premium īpašumu īres tirgus pērn – stabils; šogad saglabājas līdzšinējā nodokļu sistēma izīrētājiem

  • Publicēts Ziņas

Aizvadītais, 2017. gads, augstākā komforta līmeņa jeb t.s. premium īpašumu īres tirgū bijis stabils: darījumu aktivitātes ziņā līdzvērtīgs 2016. gadam, un bijis iezīmīgs ar cenu „sakārtošanos”. 

Šogad netiek prognozētas ievērojamas pārmaiņas premium īpašumu īres tirgus situācijā, ja nu vienīgi vasarā visu īres tirgu, ne tikai augstākā līmeņa īpašumu segmentu, varētu ietekmēt gaidāmie Dziesmu un deju svētki un valsts simtgades svinības, izraisot lielāku pieprasījumu nekā ierasts pēc īpašumu īstermiņa īres un tādējādi sekmējot īres cenu pieaugumu.

Šādu vērtējumu un prognozes, strādājot ar „Baltic Sotheby`s International Realty” datu bāzē esošajiem īres īpašumiem premium segmentā, izsaka Marika Alksnīte, „Baltic Sotheby`s International Realty” īres projektu menedžere.

Jau sarunas sākumā speciāliste vēlas informēt visus godprātīgos namīpašniekus, kuri aktīvi interesējoties par esošo nodokļu sistēmu: „Daudziem mūsu klientiem ir bijuši jautājumi, kā šogad kārtot attiecības ar VID pēc noslēgtajiem īres līgumiem, par to, vai ir šie līgumi kaut kur jāreģistrē. Informējam, ka šogad palikusi līdzšinējā sistēma: īpašnieks, noslēdzot īres līgumu, par to 5 darba dienu laikā informē VID un tāpat kā pērn, turpina maksāt 10 % no īres gaitā gūtajiem ienākumiem. Savukārt diskusijas par to, ka īres līgumi būtu obligāti reģistrējami Zemesgrāmatā (vai kādā citā reģistrā), vēl nav rezultējušās ar likumu, tādēļ, ja īpašnieks un īrnieks par to vienojas, tad labprātīgi (nevis obligāti) īres līgumu var reģistrēt Zemesgrāmatā.”

Prognozes piepildījušās

Analizējot norises augstākā komforta līmeņa jeb t.s. premium īpašumu īres tirgū, ko apliecina „Baltic Sotheby`s International Realty” pieredzētais, M. Alksnīte atzīst, ka izteiktās prognozes, ka 2017. gads nenesīs kardinālas izmaiņas tirgū, ir piepildījušās. „Aizvadītais gads bijis stabils: salīdzinot norises pērn un 2016. gadā, var teikt, ka darījumu skaita ziņā bijis līdzvērtīgs gads,” saka viņa.
Visvairāk īrei (ilgtermiņā: ilgāk nekā uz gadu) pērn tikuši pieprasīti 2-3 guļamistabu dzīvokļi Rīgas centrā un t.s. klusajā centrā par cenu no 900 līdz pat 2500 EUR mēnesī un arī vismaz 3 guļamistabu mājas ar piegulošu zemi labā, klusā, zaļā vietā: visbiežāk Jūrmalā, Mārupē un Baltezerā par cenu no 1500 līdz pat 5000 EUR mēnesī.
Tādu cenu gradāciju speciāliste skaidro šādi: premium īres tirgus segmentā klientiem ir svarīgas šādas komforta komponentes: dzīvoklis/māja labā vietā, lai apkārtne ir zaļa, lai ir ērta satiksme un citu objektu sasniedzamība, lai ir auto novietošanas iespējas, bet paši mājokļi - izremontēti un iekārtoti atbilstoši augstākā līmeņa prasībām: no augstvērtīgiem un mūsdienīgiem materiāliem, aprīkoti (arī mēbelēti), ar drošības sistēmām (dzīvokļu namos – arī konsjeržs), atsevišķiem klientiem svarīgi, lai ir iespēja turēt mājdzīvniekus vai arī līdzās ir aktīvas atpūtas iespējas. Tas viss arī nosaka cenu gradāciju: ja, piemēram, dzīvoklis būs mājā, kurā nav lifta, 5.stāvā, ar pasenu remontu, tad tā cena noteikti nebūs tā augstākā, skaidro speciāliste. 
Joprojām šī segmenta klientu loku veido nerezidenti: ap 80% no premium īpašumu īrnieku ir vai nu ārvalstu vēstniecību vai starptautisku uzņēmumu darbinieki. 

Cenas „sakārtojas”

Pērn novērota tendence – premium īpašumu īres tirgū cenas „sakārtojušās”: t.i., par augstākā līmeņa komfortam atbilstošiem īpašumiem tiek prasīta adekvāta cena, ko akceptējuši klienti. Savukārt tiem premium segmentā piedāvātajiem dzīvokļiem, kas ir ar senāku remontu un ne tik mūsdienīgu dizainu, un kas ilgstoši atrodas piedāvājumā, īres cenas pērn samazinājās, piedzīvojot kritumu par 10-15%.  „Mājokļu īpašniekiem ir jāsaprot, ka nevar izīrēt īpašumu par tādu pašu summu, kā pirms diviem vai trīs gadiem, ja īpašumā netiek veikts remonts, ja īpašums netiek atjaunots un labiekārtots atbilstoši šī segmenta prasībām. Cenai jābūt adekvātai un atbilstošai piedāvājumam,” stāsta M. Alksnīte.
Kā labas sadarbības piemēru, kad namīpašnieks konsultējies ar „Baltic Sotheby`s International Realty” speciālistiem, ņēmis vērā ieteikumus par klientu vēlmēm un atbilstoši iekārtojis dzīvokļus, M. Alksnīte min objektu Rīgā, Pumpura ielā 3. Tas ļāvis veiksmīgi un salīdzinoši īsā laikā namīpašniekam izīrēt visus nama dzīvokļus.  

Kā aizvadītā gada iezīmīgākos ilgtermiņa īres darījumus speciāliste minēja privātmājas īri par cenu 10 000 eiro mēnesī, kā arī bijuši vairāki dzīvokļu īres darījumi Rīgas centrā vēstniecību darbiniekiem par cenu 2 000 līdz 2500 eiro mēnesī. 

Valsts svētki šogad var ietekmēt īres tirgu

Neraugoties uz to, ka šogad mūsu valstī tiek prognozēta vairāk nekā 4% tautsaimniecības izaugsme, kā arī algas pieaugums, bruto algai sasniedzot 1000 eiro mēnesī, M. Alksnīte nedomā, ka tas būtiski ietekmēs šo tirgus segmentu, jo „mūsu klientu loks tomēr ir diezgan konstants un ierobežots, - ar ārvalstu institūciju apstiprinātiem budžetiem īrei, lai gan arvien vairāk jūtam arī vietējo iedzīvotāju rocības pieaugumu”. Ekonomikas uzplaukums drīzāk varētu ietekmēt pārējo īres tirgu, uz kuru ietekmi arī atstāšot vasarā gaidāmie Dziesmu un deju svētki un valsts simtgades svinības rudenī, kas varētu sekmēt pieprasījuma pieaugumu pēc īstermiņa īres īpašumiem, vienlaikus ceļot arī cenas, turklāt - un ne tikai īpašumiem Rīgā, bet arī Jūrmalā. Šobrīd „Baltic Sotheby`s International Realty” klienti sākuši interesēties par īres piedāvājumu šim laikam. Īpašnieki parasti ir vairāk ieinteresēti izdot savus īpašumus ilgtermiņa īrei, lai gan esot arī daži, veiksmīgi īstermiņa īres piemēri: tā, piemēram, Kalpaka bulvārī namīpašnieks izīrē dzīvokļus arī uz pusgadu.
M. Alksnīte uzskata, ka arī 2018. gadā premium īpašumu īres tirgū nebūs lielu satricinājumu un izmaiņu ne darījumu apjoma, ne cenu izmaiņu ziņā. „Kā katru gadu, šīs ir „karsto pīrādziņu” tirgus: t.i., visu laiku novērojam aktivitāti un dinamiku, un īpašumi īrei tiek meklēti tieši pēdējā brīdī, jo tirgus piedāvājums nepārtraukti mainās,” skaidro viņa. Arī pieejamā informācija neliecina, ka tirgū ienāks daudz premium klasei atbilstošu jaunu objektu, jo pagaidām šajā tirgus segmentā darījumi notiek teju esošā piedāvājuma ietvaros. Īres objekti, kas no jauna ienāk tirgū, lielāko tiesu esot investoru dzīvokļi un mājas, kas iegādātas kā ieguldījuma objekti, lai pelnītu no to izīrēšanas.   
„Šo gadu kopumā paredzu ar jau pāris iepriekšējos gados novērotajām tendencēm, un būsim tikai priecīgi, ja tas izvērtīsies vēl aktīvāks un raženāks,” secina M. Alksnīte.

Papildu informācijai:
Svetlana Bondarevska
Baltic Sotheby`s International Realty
PR un mārketinga speciāliste
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , tel. +371 28806364, +371 67224645
balticsothebysrealty.com; balsir.com

Lasīt vairāk...
Pierakstīties šai RSS barotnei

Aktivitāte rūpnieciski-industriālo platību tirgū mērena, strauju izaugsmi neprognozē

  • Publicēts Prese

Rūpnieciski-industriālo platību (noliktavas, rūpnīcu objekti un industriālie parki) nekustamo īpašumu (NĪ) tirgū attīstība pēdējo gadu laikā gājusi roku rokā ar tautsaimniecības izaugsmi. Nozare atzīst: nav jēgas attīstīt ražošanas kompleksus, ja valstī tautsaimniecība ir atstāta novārtā un neattīstītās ražošana, kā arī netiek pienācīgi piesaistītas ārvalstu investīcijas un ārvalstu lielražotāji lielai un apjomīgai ražošanai.

Tādēļ šī segmenta attīstība tiek raksturota kā mērena jeb kā nozares pārstāvji saka: desmit ballu skalā – „uz seši”, un arī tuvākajā laikā šajā NĪ segmentā netiek prognozēta strauja izaugsme.

Lasīt vairāk...

LANĪDA nekustamo īpašumu profesionāļu klubā liela interese par to, kā izsargāties no krāpšanas gadījumiem

  • Publicēts Prese

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) profesionāļu kluba ikmēneša tikšanās bija plaši apmeklēta: tika pulcēta pilna semināra zāle ar LANĪDA biedriem, kuri bija ieradušies uzklausīt ekspertu – Zvērinātu advokātu biroja Vilgerts pārstāvju - lekciju par to, kā izsargāties no krāpšanas gadījumiem.

Lasīt vairāk...

5 ieteikumi, kā īsā laika periodā pārdot savu īpašumu

  • Publicēts Prese

Nekustamā īpašuma pārdošana ir sarežģīts process, it īpaši,  ja īpašumu nepieciešams realizēt iespējami īsā laika periodā, tomēr ar pareizo pieeju un sagatavošanos darījuma procesa gaitu ir iespējams ievērojami paātrināt. Nekustamo īpašumu uzņēmuma „IMMOSTATE” pārdošanas nodaļas vadītājs Aigars Strods dalās ar pieciem vērtīgiem ieteikumiem, ko ņemt vērā, lai īpašumu realizētu sekmīgi un ātri. 

Lasīt vairāk...
Pierakstīties šai RSS barotnei

2017.gads nekustamā īpašuma tirgū ar pozitīvas izaugsmes zīmi, kas turpināsies arī šogad

Pēdējo sešu gadu laikā novērotā straujākā ekonomiskā izaugsme Latvijā, kas sekmējusi vietējo iedzīvotāju pirktspējas palielināšanos un pozitīvāku skatu nākotnē. Arī banku kreditēšanas aktivizēšanās vienlaikus ar valsts atbalstu jaunajām ģimenēm mājokļa iegādē, ir atstājušas pozitīvu ietekmi uz nekustamā īpašuma (NĪ) tirgus aktivitāti Latvijā. Augošais pieprasījums, kas atsevišķos NĪ segmentos pat nav spējisturēlīdzipiedāvājumam, ietekmēja arī cenas. Līdzīgu aktivitāti tirgū NĪ eksperti prognozē arī šogad. 

Lasīt vairāk...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru

Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA, apvienojot savu biedru – nekustamo īpašumu uzņēmumu analītikas nodaļu sniegto informāciju par cenu izmaiņām trijos segmentos: jaunie projekti (dzīvokļi), sekundārais tirgus (dzīvokļi) un mājas, katru mēnesi veido tirgus cenu indikatoru.  

Šāda informācija dod interesentiem gūt priekšstatu par cenu dinamiku NĪ tirgū Rīgas centrā, mikrorajonos, Rīgas rajonā un Jūrmalā, kā arī izsekot tirgū notiekošajām izmaiņām un cenu tendencēm.

2018.gada janvāri cenu indikators tika izveidots pamatojoties uz monitoringa rezultātiem par reāli notikušiem darījumiem, ko  nodrošināja nekustamo īpašumu kompānijas Ober Haus, Latio, Balsts. Analizējot analītikas nodaļu sniegto informāciju, tiek noteikts vidējais statistiskais rādītājs katrā segmentā.  

Papildu informācija:
Irina Sjarki,
LANĪDA izpilddirektore
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Tālr.: 67332034

Lasīt vairāk...