Kapitāls: Gada nekustamo īpašumu darījumu top 70

Jaunais vislielāko pagājušā gada nekustamo īpašumu darījumu TOP 70 uzskatāmi parāda divas pamattendences:

gan kopējo stabilo virzību uz lielo darījumu skaita pieaugumu, gan arī to, kāds pircēju slānis nodrošina šī stabilā pieauguma pamatu.

2013. gada laikā lielo darījumu skaits ir stabili audzis visās trīs TOP 70 pamatkategorijās: gan Rīgas zemju un namīpašumu, gan Jūrmalas īpašumu, gan arī dzīvokļu un telpu darījumos.

2010. gadā Rīgā nebija vairāk par 15 zemesgrāmatā reģistrētu darījumu, kuri lielāki par 1 miljonu latu, tātad 1,42 miljoniem eiro. 2011. gadā bija jau vismaz 28 šādi darījumi, 2012. gadā – 35, bet pērn – jau veseli 39.

Arī Jūrmalā pēc 2012. gadā fiksētā samazinājuma lielo darījumu apjoms atkal ir atgriezies uz pieauguma sliedēm: 2011. gadā kūrortpilsētā bija reģistrēti vismaz 18 darījumi, lielāki par 1 miljonu latu, 2012. gadā – tikai 9, bet pērn – jau atkal 17. Turklāt pērn tika noslēgti 30 darījumi, kas pārsniedza 1 miljonu eiro.

Dzīvokļu un telpu darījumu jomā 2012. gadā rekordsumma tuvojās 2 miljoniem latu un visi 20 lielākie dzīvokļu darījumi pārliecinoši pārsniedza 400 000 latu atzīmi. Savukārt pērn visi 20 lielākie darījumi jau bijuši virs 800 000 eiro robežas, bet 700 000 eiro pārsniedza pat veseli 44.

Savukārt VVDZ dati pārliecinoši norāda, kas ir bijis galvenais fiksētā pieauguma virzītājspēks – par kaut kādu pircēju dažādību var runāt vienīgi Rīgas īpašumu tirgū, turklāt arī tajā nozīmīga loma bijusi Krievijas u. c.

NVS valstu pilsoņu iecienītās Kipras uzņēmumiem.

Savukārt par Jūrmalas īpašumu, kā arī ekskluzīvo dzīvokļu tirgu jaunais TOP 70 liek izdarīt nepielūdzami skaidru secinājumu: ja kādu iemeslu dēļ no Latvijas austrumos esošo valstu pilsoņus pārstātu interesēt šādu īpašumu iegāde mūsu valstī, šis tirgus segments vienkārši sabruktu.

Papildus tam vērojama arī pircēju interese par dārgiem īpašumiem ārpus Rīgas un Jūrmalas: piemēram, Ķekavas pagastā zemes un ēkas nekustamais īpašums pērn nopirkts par 11 miljoniem eiro, Mārupes novadā – par 3,8 miljoniem eiro.

Kopumā darījumu, kuri pārsniedz 1,5 miljonus eiro, ģeogrāfijā ir arī Tukums, Tīnūži, Liepāja, Stopiņi un Ādaži – ir bijuši veseli desmit šādi darījumi, liekot domāt, ka nākamgad TOP 70 vajadzētu iekļaut arī ārpus Rīgas un Jūrmalas veikto rekorddarījumu sadaļu.

AVOTI: nekustamā īpašum a uz ņēmum i, Valsts vienot ā dato rizētā zemesgrāmata (VVDZ), Lursoft TOP 70 veidošanas meto dika Žurnāla Kapitāls pagājušā gada nekustamo īpašumu darījumu TOP 70 ir radīts, izmantojot vairāku nekustamā īpašuma kompāniju datubāzes un tajās gūto informāciju salīdzinot ar VVDZ reizi nedēļā publicējamajiem anonīmajiem datiem par reģistrētajiem nekustamo īpašumu pirkumiem.

Uz šī unikālā datu apkopojuma un tā analīzes pamata izveidotajā gada nekustamo īpašumu darījumu TOP 70 ir trīs dažādi saraksti: 30 lielāko darījumu ar zemi un ēkām Rīgā, 20 lielāko darījumu ar zemi un ēkām Jūrmalā, kā arī 30 lielāko darījumu ar dzīvokļiem un telpām Rīgā un Jūrmalā.

Katram no šiem darījumiem, kuri VVDZ fiksēti pagājušā gada laikā (kaut daži darījumi ir noslēgti jau agrāk), jaunajā TOP 70 ir minēta gan tā vērtība, gan konkrētā īpašuma adrese un pamatinformācija.

Ir nosaukts gan katra īpašuma pārdevējs, gan pircējs. Ja īpašuma pircējs ir juridiska persona, no Lursoft datubāzes ir minēts arī tā īpašnieks, lai veidotu skaidrāku priekšstatu, kas pašlaik Latvijā ir reālie lielāko un dārgāko īpašumu pircēji.

30 visdārgāk pārdoto ēku un zemju Rīgā

EUR 13,12 miljonu Pagājušā gada jūlijā Benkons MMC Latvijas filiāle (azerbaidžāņu uzņēmums, ko Latvijā pārstāv bijusī iekšlietu ministre Linda Abu Meri) ir kļuvusi par viesnīcas un 1906 kvadrātmetrus liela zemesgabala Kaļķu ielā 28 īpašnieci. Šis īpašums pēc 2010. gada privatizācijas īpašniekus mainījis vairākkārt. Jaunais īpašnieks to iegādājies bez hipotekārā kredīta izmantošanas.

EUR 9,6 miljoni Par 6,75 miljoniem latu (9,6 miljoni eiro) ārpus Latvijas reģistrētais City Con Group Ltd kļuvis par kompleksa Vernisāža īpašnieku, to pārpērkot no SIA Smilšu īpašumi (lielākais īpašnieks caur SIA Backstage – Rahmiels Deičs), kura pēc darījuma jau tiek likvidēta. Jaunais īpašnieks darījumu veicis ar kredītlīdzekļu palīdzību, jo uz īpašumu nostiprināta 4 miljonu eiro hipotēka par labu SIA Euro Luxe Trading Latvia.

EUR 9,49 miljoni SIA MC Estate (faktiskais saimnieks – pazīstamais uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš) janvārī nopirka 2786 kvadrātmetrus zemes ar trīsstāvu dzīvojamo māju un saimniecības ēku Jura Alunāna ielā 2. To pārdeva SIA Alunāna biroji, kas par līdzīgu summu to nopirka 2004. gadā. Lai veiktu darījumu, SIA MC Estate ņēma kredītu AS Swedbank, kurai par labu nostiprināta 5,9 miljonu latu (8,39 miljoni eiro) hipotēka.

EUR 6,93 miljoni AS Latvijas pasta banka pērn, februārī, par šādu summu nopirka sešstāvu ēku Brīvības ielā 54. Šo savu bijušo mītni pārdeva cita kredītiestāde – AS Rietumu banka. Darījumā kredītlīdzekļi nav izmantoti.

EUR 6,26 miljoni Par šādu summu nu jau likvidētā AS Pnips (iepriekšējais nosaukums – Prudentia ieguldījumu pārvaldes sabiedrība) pagājušā gada aprīlī pārdeva 1231 kvadrātmetru zemes ar piecstāvu viesnīcu Elizabetes ielā 3. To par pašu līdzekļiem iegādājās SIA Dzintaru 34 (īpašnieki – pieci Krievijas pilsoņi un Nataļja Rudzīte) EUR 5,65 miljoni Nezināmiem akcionāriem piederošā AS Baltic Re Group pagājušā gada novembrī par 3,97 miljoniem latu (5,65 miljoni eiro) nopirka iepriekš AS Parex banka piederējušo ēku Kaļķu ielā 12/14, kuru banka 2009. gadā ieguva tiesas ceļā no parādnieka, bet 2011. gadā pārdeva tālāk SIA NIF projekts 9.

Jaunais īpašnieks ēkas iegādei ir ņēmis kredītu DNB bankā.

EUR 5,59 miljoni Divu dienu laikā oktobrī divas reizes īpašnieku mainījis SIA Elkor grupa tirdzniecības komplekss Krasta ielā 60. Vispirms to par 2,61 miljonu latu (3,71 miljons eiro) no SIA K-īpašums nopirka SIA ETG, kas jau nākamajā dienā par 3,93 miljoniem latu (5,59 miljoni eiro) to pārdeva tālāk SIA Morient IG, kas caur SIA KSG Group pieder Kazahstānas uzņēmējiem.

EUR 5,12 miljonu VAS Valsts nekustamie īpašumi pagājušā gada jūnijā par 3,6 miljoniem latu (5,12 miljonu eiro) pārdeva 1095 kvadrātmetrus lielu zemesgabalu ar administratīvo ēku Aspazijas bulvārī 20. Īpašumu nopirka 1962. gadā dzimušais Pāvels Mitrofanovs, kurš darījumu veica bez hipotekāro kredītlīdzekļu izmantošanas.

EUR 4,99 miljoni Par šādu summu jaunu īpašnieku atradis 5165 kvadrātmetrus liels zemesgabals ar biroja ēku Gunāra Astras ielā 1c, ko kādreiz attīstīja nekustamo īpašumu attīstītāja Dzimtā sēta.

2010. gadā to pārņēma kreditora Swedbank meitasuzņēmums Ektornet G. Astras 1c, Latvia. Jaunais īpašnieks ir SIA Astras biznesa centrs (īpašnieks caur SIA A1C Holdings – nezināmiem akcionāriem piederošā AS Ecopost Holdings).

EUR 4 miljoni Par šādu summu SIA Mācību centrs Andrejsala septembrī ieguva domājamās daļas no 100 157 kvadrātmetrus liela zemesgabala Andrejostas ielā 6, uz kura atrodas arī laivu piestātne.

To savā uzņēmumā ieguldīja SIA Jaunrīgas attīstības uzņēmums (lielākais īpašnieks – norvēģu AS Aragon, kas tikusi saistīta ar Viestura Koziola vārdu), kas tikai februārī to nopirka no Satiksmes ministrijas.

30 visdārgāk pārdoto ēku un zemju Rīgā EUR 3,91 miljons Pagājušajā gadā zemesgrāmatā reģistrēts jau tālajā 2003. gadā slēgts pirkuma līgums par īpašumu Kundziņsalas 16. līnijā 2a. Iemesls darījuma reģistrēšanai bija nepieciešamība SIA Baltic Container terminal (kopš pagājušā gada pavasara uzņēmums caur SIA Mariner Finance Baltic pieder Maltā reģistrētajam Mariner Capital Limited) saņemt kredītu.

Īpašumu pārdeva Rīgas brīvostas pārvalde.

EUR 3,78 miljoni Ar sadzīves tehnikas un modes preču tirgotāju SIA Elkor grupa vēsturiski saistītais Andrejs Vlasovs jūlijā pārdeva 8 hektārus lielu zemesgabalu ar būvi Brīvības ielā 201, ko nopirka SIA RE Property (īpašnieks – Kiprā reģistrētais Trialgo Limited). Darījuma veikšanai jaunais īpašnieks ņēmis 1,51 miljona latu (2,15 miljonu eiro) lielu kredītu Rietumu bankā, kā arī ar šo nodrošinājumu atvēris kredītlīniju tajā pašā bankā.

EUR 3,56 miljoni GE Money Bank pērn, novembrī, par šādu summu pārdeva savulaik privatizēto piecstāvu ēku ar 685 kvadrātmetriem zemes 13. janvāra ielā 3. Jaunais īpašnieks SIA Centrālie biroji (īpašnieks – Lielbritānijā dzīvojošais Krievijas pilsonis Sergejs Ivahno) to nopirka par pašu līdzekļiem.

EUR 3,49 miljoni Par šādu summu Raitim Nešporam piederošā SIA Mežaparka vilnis pagājušā gada novembrī kļuva par īpašnieku 22 948/46 347 nekustamā īpašuma Mirdzas Ķempes ielā 4, kurā ir 1636 kvadrātmetrus liels zemesgabals ar dzīvojamo māju. Īpašumu pārdeva nu jau maksātnespējas procesā esošā SIA Eurobuilding, kas pieder AS JAK-OM. Īpašuma iegādei ņemts kredīts Baltic International Bank.

EUR 3,22 miljoni Pagājušajā gadā zemesgrāmatā reģistrēts arī 2003. gadā slēgts nomas pirkuma līgums par 5761 kvadrātmetru lielu zemesgabalu ar dzīvojamo māju Ēvalda Valtera ielā 3. Līgumu slēgusi SIA Rīgas pilsētbūvnieks kā pārdevēja un uzņēmuma īpašniece Rīgas pilsētas pašvaldība kā pircēja.

Dzēstas visas līdzšinējās īpašuma hipotēkas.

EUR 3,18 miljonu Rīgas pašvaldība pērnā gada aprīlī par 2,238 miljoniem latu (3,18 miljonu eiro) pārdevusi poliklīnikas ēku Grēcinieku ielā 34 kopā ar 719 kvadrātmetriem zemes. Ēkas jaunais īpašnieks ir 1929. gadā dzimušajam Aleksandram Savickim oficiāli piederošā SIA Doreks, kas to iegādājusies bez hipotekāro kredītlīdzekļu izmantošanas.

EUR 2,6 miljoni AS Baltic International Bank novembrī ieguvusi pilnīgu kontroli pār 1316 kvadrātmetru lielu zemesgabalu ar vairākām ēkām Kalēju ielā 43 / Vecpilsētas ielā 8, kas iepriekš tai piederēja kopīpašumā ar SIA Kalēju kvartāls.

Uz šī zemesgabala atrodas piecstāvu iestādes ēka un četras dzīvojamās mājas. Darījums noticis bez kredītlīdzekļiem.

EUR 2,59 miljoni Dānijas AS Herning Varmforzinkning piederošā SIA Baltic Zinc Technics maijā kļuva par iepriekš nomāta 23 131 kvadrātmetru liela zemesgabala ar vairākām būvēm Antenas ielā 3a īpašnieci.

To pārdeva SIA Oritaun (vienīgais īpašnieks – 1960. gadā dzimušais Kārlis Zariņš).

Lai nopirktu īpašumu, SIA Baltic Zinc Technics ņēmusi 1,54 miljonu latu (2,19 miljonu eiro) kredītu Danske Bank.

EUR 2,49 miljoni Vēl viens bankas atņemts īpašums, kas atradis jaunu saimnieku. Swedbank meitasuzņēmums Ektornet Commercial Latvia 2012. gadā ar tiesas lēmumu pārņēma no 1959. gadā dzimušā parādnieka Daiņa Degļa sešstāvu darbnīcu Stabu ielā 10.

Darbnīcas nu nopirka SIA Geep, kas tagad pārdēvēta par SIA EfTEN Stabu 10 un pieder Igaunijas AS EfTEV Kinnisvarafond.

EUR 2,39 miljoni SEB bankas pārņemto parādnieku nekustamo īpašumu apsaimniekotājs SIA Latectus pērn, martā, atradis jaunu īpašnieku jaunbūvei Miera ielā 57a. 2005. gadā to par 4,9 miljoniem latu (6,97 miljoni eiro) nopirka SIA Miera projekts, kas divās bankās – SEB bankā un Parex bankā – ņēma vairākus kredītus. Jaunais īpašnieks ir ABLV Bank meitasuzņēmums SIA Pillar.

30 visdārgāk pārdoto ēku un zemju Rīgā EUR 2,25 miljoni Nu jau maksātnespējas procesā esošā SIA REinvest (administrators – Māris Gulbis), kas pieder kādai Īrijā reģistrētai kompānijai, pagājušā gada maijā pārdevusi 22 311 kvadrātmetru lielu zemesgabalu ar noliktavas ēku Lubānas ielā 76, ko nopirka Baltikums Bank.

Pēc pārdošanas no īpašuma dzēstas visas hipotēkas.

EUR 2,22 miljoni Swedbank meitasuzņēmums Ektornet Commercial Latvia februārī pārdeva 6483 kvadrātmetrus zemes ar ekspozīcijas zāļu un biroja ēku Mūkusalas ielā 42, ko ar tiesas lēmumu ieguva no parādnieka SIA RRB īpašumi 2012. gadā. Jaunais īpašnieks ir SIA Mūkusalas biznesa centrs (īpašnieki – Alvis Krasovskis, SIA Dyaltos Capital un SIA MBC Capital), kas pirkumam kredītlīdzekļus neizmantoja.

EUR 2,11 miljonu Swedbank pārņemto nekustamo īpašumu apsaimniekotājs SIA Ektornet Commercial Latvia pērn, oktobrī, pārdeva 7305 kvadrātmetrus lielu zemesgabalu ar būvi Ķīšezera ielā 9, kuru ieguva tiesas ceļā no parādnieka SIA Naglex. Jaunais īpašnieks SIA Starjt (īpašnieki – uzņēmuma Mikrotīkls saimnieki Arnis Riekstiņš un Džons Tallijs) darījumā hipotekāros kredītlīdzekļus nav izmantojis.

EUR 2,06 miljoni Pērn zemesgrāmatā reģistrēti 2012. gada februārī un oktobrī slēgti līgumi, ar kuriem Rīgas pilsētas pašvaldība savā īpašumā ieguva 2/10 ēku nekustamā īpašuma Valdeķu ielā 58b. Pārējās 8/10 joprojām pieder pārdevējam pašvaldības SIA Rīgas pilsētbūvnieks.

Šajā adresē atrodas divas daudzdzīvokļu mājas. Rīgas pilsētbūvnieks šos namus 2011. gadā nopirka no būvnieka SIA Arčers.

EUR 1,98 miljoni Pērn zemesgrāmatā reģistrēts 2012. gada decembrī slēgts līgums, ar kuru SEB bankas meitasuzņēmums Latectus pārdeva 1570 kvadrātmetru lielu zemesgabalu ar jaunbūvi Brīvības gatvē 366. To nopirka SIA E. Gulbja laboratorija, kas darījuma veikšanai Swedbank ņēma kredītu, tādēļ kredītiestādei par labu ir nostiprināta 984 tūkstošu latu (1,4 miljoni eiro) liela hipotēka.

EUR 1,92 miljoni Celtniecības uzņēmums YIT celtniecība pagājušā gada decembrī kļuva par 3646 kvadrātmetrus liela zemesgabala ar četrām ēkām Tērbatas ielā 72 īpašnieku. To pārdeva SIA Sports un autotransports, kas to 1998. gadā ieguva privatizācijas ceļā. Pēc darījuma no īpašuma dzēstas divas hipotēkas, kas bija nostiprinātas par labu Parex bankai, kura iepriekšējam īpašniekam bija izsniegusi vairākus kredītus.

EUR 1,81 miljons Rīgas dome pērn, maijā, par 1,27 miljoniem latu (1,81 miljons eiro) pārdeva 41 182 kvadrātmetrus zemes ar jaunbūvi Krasta ielā 36. To ar nomaksas pirkuma līgumu nopirka SIA Eirospektrs (īpašnieks – vesela virkne daļu īpašnieku, tostarp Ģirtam Rungainim un Mārai Gaveikai- Lielcepurei piederošā SIA Depo DIY). Pēc darījuma uz īpašumu nostiprināta hipotēka par labu Rīgas pilsētas pašvaldībai.

EUR 1,79 miljoni Divas privātpersonas – 1939. gadā dzimusī Maija Sinka un 1943. gadā dzimušais Gustavs Viesturs Šilde – pērn, martā, pārdeva 1,09 hektārus lielu zemesgabalu Lielirbes ielā 25, kas viņiem piederēja uz pusēm.

To nopirka SIA MKEE (īpašnieki – igauņu AS E.L.L. KINNISVARA un osauhing Tristafan), kas darījumā hipotekāros kredītlīdzekļus neizmantoja.

EUR 1,57 miljoni Jehovas liecinieku draudžu savienība pērn, jūnijā, par šādu summu nopirka 1542 kvadrātmetrus zemes ar būvi Briežu ielā 10a. To pārdeva SIA Iva capital (īpašnieks – Igaunijas iedzīvotājs Aleksandrs Nikolenko), kas zemi iegādājās 2001. gadā par 84 tūkstošiem latu (119 tūkstošu eiro) un pērn pabeidza ēkas būvniecību. Ar hipotēkām īpašums nav apgrūtināts.

EUR 1,57 miljoni Swedbank atņemto īpašumu apsaimniekotājs SIA Ektornet Commercial Latvia augustā atradis īpašnieku 805 kvadrātmetrus lielam zemesgabalam ar piecstāvu māju Merķeļa ielā 9. Pirms tiesas lēmuma tas piederēja īpašumu spekulanta Ginta Grosfogela uzņēmumam Relita nami. Jaunais īpašnieks ir SIA Merķeļa 9 (īpašnieks caur SIA Bonus Holdings – 1972. gadā dzimušais Gatis Bumbiers).

20 visdārgāk pārdoto ēku un zemju Jūrmalā EUR 3,81 miljons Par šādu summu SIA Piejūras māja (īpašnieki – Genadijs Kirilovs no Latvijas un Vladimirs Fedulovs no Krievijas) pērn, augustā, kļuva par vairāk nekā divu trešdaļu īpašnieci nekustamajā īpašumā Jūras ielā 26, kurā ir 1977 kvadrātmetri zemes un viena pamatceltne. Daļu no sev piederošā īpašuma pārdeva 1968. gadā dzimušais ārvalstnieks Vladimirs Fedulovs, kuram tagad īpašumā palika 1777/19 770.

EUR 3,81 miljons SIA Balfaks (īpašnieki – Vladislavs Bļizņuks un Natālija Zujeva no Krievijas) pērn veikusi sešus darījumus ar nekustamā īpašuma Turaidas ielā 8 daļām, kopā iekasējot 2,76 miljonus latu (3,81 miljons eiro) un uzskatāmi demonstrējot ārzemnieku interesi par īpašumiem Jūrmalā. SIA Balfaks īpašumā palikušas 599/1000 īpašuma.

EUR 3 miljoni SIA Park Group 24 (īpašnieki – Kiprā reģistrētais Lignum Holdings Limited un Elena Križanovska) pērn, jūlijā un augustā, divos darījumos par šādu summu nopirka divas mājas ar 3473 kvadrātmetriem zemes Dzintaru prospektā 24.

Īpašumu pārdeva tā pati 1961. gadā dzimusī Elena Križanovska.

Darījumā kredītlīdzekļi nav izmantoti.

EUR 2,96 miljoni VVDZ ierakstīts 2012. gada decembrī veikts darījums, kad SIA Euro Capital (oficiālais īpašnieks – Kipras Portus Limited, valdes locekle – Krievijas iedzīvotāja Olga Sokolova) nopirka pusi no 7678 kvadrātmetru zemesgabala ar viesu namu Jūras ielā 53.

Savu daļu pārdeva SIA DMJ Development (īpašnieks – Seišelu salās reģistrētais Atol Eurotrading Ltd, bet ar to saistīta O. Sokolova).

EUR 2,29 miljoni Pagājušā gada aprīlī SIA BBH no sava vienīgā īpašnieka 1967. gadā dzimušā Aleksandra Bogatova par šādu summu nopirka namīpašumu ar 3667 kvadrātmetriem zemes Burtnieku ielā 14. Viņš pats pie šī īpašuma bija ticis, 2005. gadā to nopērkot par 257 tūkstošiem latu (365 tūkstoši eiro). Ar hipotēkām īpašums nav apgrūtināts.

EUR 2,22 miljoni 1971. gadā dzimušais ārzemnieks Ļevs Hutorjanskis pagājušā gada maijā nopirka 2478 kvadrātmetrus lielu zemesgabalu ar dzīvojamo māju Meža prospektā 133.

Īpašumu pārdeva Betley Holdings Inc, kam piederēja 7/8 īpašuma, un 1970. gadā dzimušais Guntars Senkāns, kam piederēja atlikusī astotdaļa.

Īpašuma iegādei ņemts 825 tūkstošu latu (1,17 miljonu eiro) kredīts Swedbank.

EUR 2,18 miljonu Ar pagājušā gada janvāra dalībnieku lēmumu SIA Burtnieku 21 (īpašnieks – Kipras Oltius Limited) īpašumā pārgājuši 6455 kvadrātmetri zemes ar jaunbūvi Burtnieku ielā 21.

Iepriekš šis īpašums piederēja SIA BR 21 (īpašnieks – 1975. gadā dzimušais Oskars Apse).

Īpašums ar hipotēkām nav apgrūtināts.

EUR 2,13 miljonu Slēdzot nomaksas pirkuma līgumu, 1971. gadā dzimušās Jeļenas Šeiņinas īpašumā februārī pārgājuši 4777 kvadrātmetri zemes ar dzīvojamo māju, palīgceltni un lapeni Bulduru prospektā 137, kas iepriekš piederēja viņas 1961. gadā dzimušajam laulātajam draugam Aleksejam Šeiņinam. Ar laulību līgumu noteikts, ka īpašums ir laulātā atsevišķa manta.

EUR 2,09 miljoni Puse no 3452 kvadrātmetrus lielā zemesgabala ar divām ēkām Dzintaru prospektā 17 pērn divas reizes mainīja īpašnieku. Aprīlī to Vincent Universal LLP par 1,054 miljoniem latu (1,5 miljoni eiro) pārdeva SIA Pillar 4, kas oktobrī to pārdeva tālāk ārzemēs reģistrētajam Easton Development Limited par 2,09 miljoniem eiro.

Otra puse īpašuma pieder 1965. gadā dzimušajai Irinai Kovaļovai.

EUR 1,74 miljoni Par šādu summu 8881 kvadrātmetru lielu zemesgabalu ar dzīvojamo māju un pagrabu Gaidas ielā 6 pērn, aprīlī, pārdeva 1975. gadā dzimusī Oksana Sahno, kas to 2008. gadā ieguva ar Jūrmalas pilsētas domes lēmumu.

Īpašumu nopirka SIA Gaidas īpašumi (oficiālais īpašnieks – ofšors Supremo Projects Corp no Britu Virdžīnu salām, bet valdes loceklis – Ukrainas iedzīvotājs Bogdans Verhovodovs).

20 visdārgāk pārdoto ēku un zemju Jūrmalā EUR 1,71 miljons Ar šādu darījuma summu pērn, februārī, īpašums Smiltenes ielā 1 kļuva par SIA JS1 (īpašnieks – Kipras Transtor Enterprises Limited) īpašumu saskaņā ar uzņēmuma dibināšanas līgumu. Iepriekš tas piederēja Rietumu bankai, kas to ieguva tiesas ceļā no parādnieka SIA Santlat, kam kredītiestāde bija izsniegusi divus aizdevumus. Arī jaunais saimnieks izmantojis Rietumu bankas kredītlīdzekļus.

EUR 1,65 miljoni Par šādu summu 1941. gadā dzimusī Silvija Ozoliņa martā pārdeva 1882 kvadrātmetrus lielu zemesgabalu ar pamatceltni un palīgceltni Dzintaru prospektā 19a. Īpašumu bez hipotekārā kredīta izmantošanas nopirka SIA Cam Development (īpašnieks – Krievijas iedzīvotājs Ararats Mrktumjans).

EUR 1,65 miljoni Pagājušajā gadā zemesgrāmatā reģistrēts 2012. gada decembrī slēgts līgums, ar kuru uzņēmēja Jūlija Krūmiņa ģimenes SIA MC Turaida Property ieguva īpašumā 4599 kvadrātmetrus lielu zemesgabalu Turaidas ielā 15.

Iepriekš tas piederēja SIA Jūrmala Properties (īpašnieks – Sandis Petrovičs). Kredītlīdzekļi darījumā nav izmantoti EUR 1,54 miljoni Par šādu summu īpašnieku mainījis 2238 kvadrātmetrus liels zemesgabals ar dzīvojamo māju un pirti Rotas ielā 19. Jaunās īpašnieces ir ārvalstnieces 1973. gadā dzimusī Darja Olevinska, kurai pieder 4/5 īpašuma, un 1984. gadā dzimusī Elizaveta Olevinska, kurai pieder atlikusī piektdaļa. Īpašumu pārdeva 1956. gadā dzimusī Valentīna Mjačina.

EUR 1,37 miljoni Divas privātpersonas – 1938. gadā dzimusī Katrīna Vilsone un 1936. gadā dzimusī Anna Justīne Rollinsa – pērn, martā, tikušas pie šādas summas, pārdodot 2704 kvadrātmetrus lielu zemesgabalu ar namīpašumu Rotas ielā 5. Īpašumu nopircis 1968. gadā dzimušais ārvalstnieks Aleksandrs Budbergs, kas hipotekāros kredītlīdzekļus darījumā nav izmantojis.

EUR 1,27 miljoni Pērn, septembrī, 1987. gadā dzimusī Irina Bondarika par šādu summu pārdeva 2302 kvadrātmetrus zemes Konkordijas ielā 13. Viņa pati to ieguva 2012. gadā, par 650 tūkstošiem latu (924 tūkstoši eiro) nopērkot no 1942. gadā dzimušās Zinaīdas Bondarikas.

Tagad tas pieder SIA Jurbaltinvest (īpašnieki – divi Krievijas, viens Vācijas iedzīvotājs un Sergejs Tračuks no Latvijas).

EUR 1,24 miljoni Maksātnespējīgās Latvijas krājbankas meitasuzņēmums SIA LKB Property pērn, jūlijā, divām privātpersonām – 1946. gadā dzimušajai Ludmilai Kozlovai un 1968. gadā dzimušajam Romānam Dolgopolovam – pārdeva 11 378 kvadrātmetrus zemes ar dzīvojamo māju Kāpu ielā 23.

Jaunie īpašnieki katrs ieguva pusi īpašuma un darījumu finansēja no pašu līdzekļiem.

EUR 1,15 miljonu SIA Būvnieks LV (īpašnieks – 1982. gadā dzimušais Dainis Zāģeris) novembrī par šādu summu nopirka 2689 kvadrātmetrus zemes ar dzīvojamo māju Ceriņu ielā 3. Tā iegādei ņemts 1,5 miljonu eiro kredīts Baltic International Bank.

Īpašumu pārdeva SIA Blaumaņa 15 (pieder Lielbritānijā reģistrētajam Aquamarine Consulting Ltd).

EUR 1,09 miljoni 1957. gadā dzimušais Jefims Ginzburgs jūnijā par šādu summu pārdeva 3603 kvadrātmetrus zemes Burtnieku ielā 8. To par saviem līdzekļiem nopirka SIA Burtnieku 8 (īpašnieks – Aleksejs Orlovs no Krievijas). Arī iepriekšējais īpašnieks ar hipotēkām īpašumu nebija apgrūtinājis.

EUR 1,04 miljoni 1971. gadā dzimusī Irina Mitrofanova nopirka domājamās daļas Dzintaru prospektā 16, kur atrodas 3488 kvadrātmetri zemes ar divām pamatceltnēm.

Jaunajai īpašniecei pieder 40/100 ēku un 63/100 zemes, ko pārdeva 1967. gadā dzimušais Sergijs Naidons. Tajā pašā dienā I. Mitrofanova 3547/10 000 īpašuma pārdeva tālāk 1951. gadā dzimušajai Larisai Rogovai.

20 visdārgāk pārdoto dzīvokļu un telpu EUR 2,09 miljoni 1968. gadā dzimušais Krievijas pilsonis Eduards Janakovs, kurš pēdējā laikā Latvijā tiek pieminēts saistībā ar interesēm mediju jomā, jūnijā nopirka 410 kvadrātmetru lielu dzīvokli Rīgā, Alberta ielā 4. To pārdeva SIA I. M. Properties (tagad DGX Immo, īpašnieks – kāds Kipras ofšors, bet darījuma laikā uzņēmums piederēja pazīstamajam uzņēmējam Igoram Mališkovam).

EUR 1,74 miljoni Augustā SIA MNS Real Estate par šādu summu nopirka 326 kvadrātmetrus lielu dzīvokli Rīgā, Balasta dambī 72.

To pārdeva grupas New Century Holdings uzņēmums SIA Ģipša fabrika (oficiālais īpašnieks – Gērnsijā reģistrētais Millstone Capital Limited). Uz īpašumu reģistrēta 3 miljonu latu (4,27 miljoni eiro) hipotēka par labu Ingrīdai Krasovickai (viņa arī ir MNS Real Estate īpašniece).

EUR 1,31 miljons SIA Ģipša fabrika augustā noslēgusi līgumu par 418,7 kvadrātmetrus liela dzīvokļa Rīgā, Balasta dambī 72, pārdošanu 1970. gadā dzimušajam ārvalstniekam Anatolijam Bernšteinam. Pēc darījuma no īpašuma dzēstas divas hipotēkas:

10,542 miljoni latu (15 miljonu eiro) par labu SEB bankai, 15,4 miljoni latu (22 miljoni eiro) par labu Swedbank.

EUR 1,3 miljoni 1954. gadā dzimusī Iraida Bondarevska decembrī pārdeva sev piederošās 1548/25 939 – faktiski dzīvokli – nekustamajā īpašumā Jūrmalā, Dzintaru prospektā 35, kas sastāv no 4004 kvadrātmetriem zemes ar atpūtas kompleksa ēku. Jaunie īpašnieki ir divi ārvalstnieki:

1970. gadā dzimušais Vadims Ustinovs un 1990. gadā dzimusī Jekaterina Ustinova.

EUR 1,25 miljoni Pagājušajā gadā zemesgrāmatā reģistrēts darījums, ar kuru 1973. gadā dzimušais ABLV bankas akcionārs Ernests Bernis kļuvis par 421,6 kvadrātmetrus liela dzīvokļa īpašnieku Rīgā, Elizabetes ielā 21a. To pārdeva SIA Elizabetes Park House. Dzīvokļa iegādei ņemts 1,18 miljonu latu (1,68 miljoni eiro) kredīts ABLV bankā.

EUR 1,17 miljonu Pērn, augustā un septembrī, notikuši divi darījumi ar 282,3 kvadrātmetrus lielu dzīvokli Jūrmalā, Madonas ielā 5.

Vispirms 1980. gadā dzimusī Jūlija Butenko to par 823 tūkstošiem latu (1,17 miljonu eiro) nopirka no ārvalstu uzņēmuma Montebravo SA, lai jau pēc mēneša pārdotu tālāk 1975. gadā dzimušajam ārvalstniekam Aleksandram Mečetinam.

EUR 1,04 miljoni Dzēšot 609 tūkstošu latu (866 tūkstoši eiro) hipotēku, 1963. gadā dzimušais ārvalstnieks Dmitrijs Bragins februārī par šādu summu pārdeva 221,7 kvadrātmetrus lielu dzīvokli Jūrmalā, Bulduru prospektā 33. Dzīvokļa jaunais īpašnieks SIA DMJ Development (oficiālais īpašnieks – Atol Eurotrading Ltd no Seišelu salām, bet valdes loceklis – Krievijas pilsonis) hipotekāro kredītu tā iegādei nav ņēmis.

EUR 0,94 miljoni IPAS Citadele Asset Management februārī par šādu summu pārdeva 182,8 kvadrātmetrus lielu dzīvokli Jūrmalā, Bulduru prospektā 21.

To nopirka 1968. gadā dzimusī ārvalstniece Irina Pančenko, kurai pirkumam kredītlīdzekļi nebija nepieciešami.

Pēc darījuma no īpašuma dzēstas divas hipotēkas par labu AS Citadele banka: 6,96 miljoni latu (9,9 miljoni eiro) un 6,92 miljoni latu (9,85 miljoni eiro).

EUR 0,9 miljoni SIA Elizabetes Park House (lielākais īpašnieks – komanditsabiedrība Pillar Holding Company) janvārī par šādu summu pārdeva 386 kvadrātmetrus lielu dzīvokli Rīgā, Elizabetes ielā 21a. To par saviem līdzekļiem nopirka Kiprā reģistrētā, nezināmiem īpašniekiem piederošā Cavon Limited meitasfirma SIA Cavon Latvija.

EUR 0,9 miljoni 1967. gadā dzimusī Olga Kareva decembrī par šādu summu pārdeva savu 182,2 kvadrātmetrus lielo dzīvokli Jūrmalā, Vidus prospektā 54, līdz ar to dzēšot 363 tūkstošus latu (516 tūkstošu eiro) lielo kredītu, ko bija izsniegusi Swedbank. Jaunā dzīvokļa īpašniece ir ārvalstniece Nadežda Korotčenko, kas dzimusi 1983. gadā un īpašumu iegādājusies bez hipotekārajiem kredītlīdzekļiem.

20 visdārgāk pārdoto dzīvokļu un telpu EUR 0,89 miljoni 1986. gadā dzimusī ārvalstniece Marianna Majorova maijā par šādu summu nopirka 161,1 kvadrātmetru lielu dzīvokli Jūrmalā, Bulduru prospektā 21, kuru IPAS Citadele Asset Management pārdeva ar pamatīgu peļņu: 2012. gadā IPAS Citadele Asset Management to oficiāli bija iegādājusies par 102 tūkstošiem latu (145 tūkstoši eiro).

EUR 0,89 miljoni Par šādu summu 1967. gadā dzimušais Oļegs Pimenovs martā nopirka 267,5 kvadrātmetrus lielu dzīvokli Rīgā, Elizabetes ielā 21a. Hipotekārais kredīts dzīvokļa iegādei viņam nebija nepieciešams.

Īpašumu pārdeva jau pieminētā SIA Elizabetes Park House.

EUR 0,86 miljoni SIA Ģipša fabrika augustā par šādu summu pārdeva 274,6 kvadrātmetrus lielu dzīvokli Rīgā, Balasta dambī 72.

Bez kredīta to nopirka 1970. gadā dzimušais ārvalstnieks Anatolijs Bernšteins.

EUR 0,86 miljoni Novembrī SIA Dzintaru 32 (īpašnieki – SIA Bulduru Investment, SIA Prokapital invest un Kiprā reģistrētais Tesorucio Trading Limited) divām ārvalstniecēm pārdeva 245,6 kvadrātmetrus lielu dzīvokli Jūrmalā, Dzintaru prospektā 32.

Jaunās īpašnieces ir 1990. gadā dzimusī Jevgēnija Basina un 1956. gadā dzimusī Jelizaveta Basina, kurām katrai pieder puse dzīvokļa.

EUR 0,8 miljoni 1951. gadā dzimusī ārvalstniece Lilija Meškvičeva janvārī nopirka 169,7 kvadrātmetrus lielu dzīvokli Jūrmalā, Dzintaru prospektā 39. Īpašumu pārdeva SIA Liāna (īpašnieki – Liāna un Boriss Godunovi). Ar hipotēkām īpašums nav apgrūtināts.

EUR 0,8 miljoni Ar iespaidīgu peļņu IPAS Citadele Asset Management aprīlī pārdeva 155,6 kvadrātmetrus lielu dzīvokli Jūrmalā, Bulduru prospektā 21: kompānija to 2012. gadā oficiāli iegādājās par 96,8 tūkstošiem latu (137 tūkstoši eiro). Jaunā dzīvokļa īpašniece ir 1983. gadā dzimusī ārvalstniece Marina Šamhalova.

EUR 0,78 miljoni Vēl viens SIA Ģipša fabrika pārdots dzīvoklis Rīgā, Balasta dambī 72. To nopirka SIA Domlidera (īpašnieki – Aleksandrs Barinovs no Krievijas un Natalja Sjarožankina no Baltkrievijas), kam 306 kvadrātmetrus lielā dzīvokļa iegādei hipotekārais kredīts nebija nepieciešams.

EUR 0,78 miljoni SIA Promstroy Invest (īpašnieks – Bulgārijas iedzīvotājs Miroslavs Božkovs Girovs) novembrī ar krietniem zaudējumiem atbrīvojusies no 2012. gadā par 865 tūkstošiem latu (1,23 miljoni eiro) izsolē nopirkta 212,4 kvadrātmetrus liela dzīvokļa Rīgā, Pulkveža Brieža ielā 21. Tas nonācis kreditora SIA Ariba Group īpašumā.

EUR 0,78 miljoni 242,4 kvadrātmetrus lielais dzīvoklis Jūrmalā, Mežotnes ielā 2, tagad pieder 1962. gadā dzimušajam ārvalstniekam Sergejam Bočkarevam, kas to 2012. gada decembrī nopirka no SIA Town Palace (uzņēmums pēc darījuma tika likvidēts, tā pēdējais īpašnieks bija Lielbritānijā reģistrētais Roulton Investments Limited), pērn reģistrējot darījumu zemesgrāmatā.

EUR 0,75 miljoni Pērn zemesgrāmatā reģistrēts 2012. gada decembrī slēgts pirkuma līgums, ar kuru 304,5 kvadrātmetrus liels dzīvoklis Jūrmalā, Vidus prospektā 54, par šādu summu pārgāja 1969. gadā dzimušā ārvalstnieka Iļjas Kusakina īpašumā. Līdz ar dzīvokļa pārdošanu 1980. gadā dzimusī Kristīne Tione varējusi dzēst 578 tūkstošu latu (822 tūkstoši eiro) hipotēku, kas bija nostiprināta par labu Swedbank.

Lato Lapsa
atpakaļ uz augšu